Европейските туристи са придирчиви към храната, която консумират. Те възприемат с недоверие всякакви екзотични ястия, особено са от продукти, които бихме определили като „отвратителни“, пише блогът idi.bg. Сайтът публикува класация на 8-те най-странни храни, продавани по улиците в света.
8. Пържени водни бръмбари (Банкок, Тайланд)
Местните твърдят, че сготвените водни бръмбари са чудесен източник на протеини, а освен това са хрупкави и вкусни. Те могат да се купят почти навсякъде из Тайланд, наред с щандовете с пържени скакалци, щурци, богомолки. Гигантските водни бръмбари са предизвикателство за чужденците, тъй като са с дължина 7-8 сантиметра и изглеждат като огромни хлебарки. Местните ги пържат в мазнина и подправки, и ги схрускват като чипс. Бръмбарите понякога се добавят и в чили пастите, namprik, добавяни в много тайландски ястия. Това означава, че ако се отвращавате от това лакомство на улицата, това не значи, че не сте ги хапвали под формата на люто чили.
7. Хотдози от еленско месо (Аляска)
Всъщност месото са хотдозите не е само от северен елен, тъй като то е твърде сухо и се смесва с телешко и свинско. Много продавани по време на състезанията с кучешки впрягове през март, хотдозите са горещо ястие за студените северни дни. Познавачи твърдят, че те са по-вкусни от стандартния хотдог, особено гарнирани с горчица и лук. Освен това много европейци са наясно с това, че в хотдозите в Европа вероятно има ингредиенти, много по-отвратителни от тези в Аляска.
6. Билтонг (ЮАР)
Ястието е привнесено от холандците, колонизирали Южна Африка. То представлява сушено месо от екзотични животни, например щрауси и антилопи. Продава се на пакети в магазините в страната, подобно на нашенската саздърма. Месото се накисва предварително в сайдер или малцов оцет, натърква се с подправки и се суши. Ивиците са солени, сухи и еластични при дъвкане.
5. ABC (Куала Лумпур, Малайзия)
Името на ястието идва от съкращението ‘air batu campur’, тоест ‘микс между вода и камък’. Традиционно ястие за жегите в Малайзия, ABC представлява настърган лед, смесен с мляко, палмова захар, печени ядки, дори зеленчуци. Към ястието може да се добави местна добавка, наречена cincau, създадена чрез варене на листата на билка, родствена на ментата, която местните описват с йодов вкус.
4. Солен чай с масло от як (Лхаса, Тибет)
Повечето западняци си представят чая с мед или захар, но в Тибет го пият солен. И за да е още по-нетрадиционен за европейския вкус, те добавят в течността парче мас от як. Тибетският чай се нарича po chai и се прави от листа черен чай. Местните обикновено консумират по няколко чаши на ден, тъй като той е източник на калории, сгрява организма и предпазва устните от напукване заради мазнината. Колкото по-нависоко се изкачвате, толкова по-голямо количество мас се поставя в напитката. Според тибетските традиции чаят се досипва на гостите след всяка глътка.
3. Хляб с водорасли (Суонзи, Уелс)
Макар да няма визия на хляб, това ястие, наречено на уелски bara lawr, се прави от водорасли порфира и са традиционни за уелската кухня. Водораслите виреят покрай бреговете на полуостров Гоуър и се варят няколко часа, за да се оформи желеобразна паста. Тя се добавя към овесени ядки и се пържи като мекички. Ако очаквате на закуска в Уелс наденички или пържени яйца, добре е да сте наясно, че вероятно ще получите водораслов хляб с бекон и миди.
2. Печено морско свинче (Отавало, Еквадор)
Ако сте отглеждали като деца морски свинчета за домашни любимци, избягвайте да обикаляте пазарите в Еквадор. Има огромна вероятност там да видите ястие, което е много разпространено в региона, печено морско свинче, сготвено цяло. Познавачи твърдят, че месото има вкус на патешко, но за много хора информацията за това какво животно ядат би била достатъчна, за да се въздържат да опитат храната.
1. Балут (Филипини, Камбоджа, Виетнам)
Дори да не сте отглеждали патици, това традиционно азиатско ястие ще ви се стори вероятно доста гнусно. Балут е разпространено гастрономическо удоволствие, което може да се купи по улиците на Филипините, Камбоджа и Виетнам. Представлява двуседмичен запъртък на патица със зачатъци на пера, човка и нокти, сварени като супа в яйцето. Запъртъците плуват в белезникава течност, която се събира в заоблената куха част на яйцето. Ястието е евтино и предпочитано от местните, а освен това се счита за афродизиак. Те изяждат твърдата част и изпиват течността.
Добави коментар