Изпълнителната агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“, в сътрудничество с още 8 държави, стартира проект за управление на водите и седиментите, както и морфологията на река Дунав.
Проектът Danube SEDIMENT се финансира по програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“ 2014-2020 г. и има за цел транснационално управление на водите и предотвратяване на риска от наводнения в дунавските държави.
Липсата на качествено управление на седиментите е призната от Международната комисия за защита на р. Дунав в Плановете за управление на речния басейн на река Дунав от 2009 г. и 2015 г.
Чрез по-добро и устойчиво управление на седиментите в басейна на река Дунав ще се постигнат по-добри условия за навигация, намаляване на рисковете от наводнения, подобрено екологично състояние и устойчиво функциониране на водноелектрическите централи.
В рамките на проекта ще се съберат допълнителни данни за вида, характера и движението на седиментите. С цел да се запълнят съществуващите пропуски в познанията в тази област, информацията ще се анализира и ще се обобщи в Наръчник за добри практики при мониторинг на седиментния транспорт.
Освен това ще се изготви базов документ за седиментния баланс, който касае негативното влияние на седиментацията върху риска от наводнения, вътрешното корабоплаване, околната среда и дейността на водноелектрическите централи. В резултат от проекта ще бъде изготвен Каталог от мерки с възможните решения за тези проблеми.
В басейна на река Дунав се наблюдава все по-голямо несъответствие между излишък и недостиг на седименти. Наносният транспорт и управлението на седиментите са неотложни въпроси, които трябва да се разглеждат в широк транснационален контекст.
Проект Danube SEDIMENT може да се разглежда като пионер в областта на проучване на седиментния транспорт по р. Дунав.
Добави коментар