Божидар Димитров отмени участието си в дебата за Първата световна война в студиото на македонския журналист Миленко Неделковски. Телевизионният диспут беше определен за 10 март, от 22 часа в ефира на скопска телевизия.
Причината е неспазването на предварителните договорки за дебата, заяви за Topnovini.bg проф. Божидар Димитров. "Имах само едно условие - предаването да бъде на живо. Вчера изведнъж ми се обади Неделковски и ми каза, че няма начин предаването да се предава пряко. Не ми обясни защо, но мога да предполагам. Просто го е страх или са го предупредили, че ще разтреса македонската национална идентичност", каза шефът на НИМ.
На въпроса бил ли е опасен този дебат в ефира на телевизията на съседите, Божидар Димитров отговори: "За македонската национална идентичност да, не и за нас" и допълни, че Неделковски ще загуби уважението на зрителите си след провала на дебата с "антимакедонист №1", както наричат в Македония проф. Димитров.
Историкът се чувства разочарован от проваления диспут с колеги историци пред македонските зрители. "Разочарован съм, защото исках народът в Македония да чуе истината от първо лице, единствено число. Една от неистините е, че македонският народ бил окупиран през Първата световна война от българи и насила били взети 120 000 души от българската армия".
Историкът заявява, че ще направи всичко възможно, за да организира същата дискусия в България. "Мога да го направя в моето предаване, но ще се обърна и към БНТ, защото темата е подходяща за тяхното предаване История.бг."
Както вече Topnovini.bg писа, шефът на НИМ получи покана за дебата на 27 януари 2017 г. от скандалния македонски журналист Миленко Неделковски, прочул се с унищожаването с чук на плочата на връх Каймакчалан, издигната в памет на загиналите там български воини през Първата световна война.
Преди броени дни проф. Димитров каза за Topnovini.bg, че се е съгласил предварително с всички участници, които предложил Миленко Неделковски. Това са проф. д-р Миле Биелаец, директор на Института по военна история в Белград и негов сътрудник, проф.д-р Александър Стойчев, директор на Военния музей на Македония. Както и със Стефан Влахов-Мицов - "едно българче от Габрово, избрало професията "македонец", по думите на Божидар Димитров.
Добави коментар