Министерството на образованието и науката няма никакво намерение да съкращава учители или непедагогически персонал в детските градини, училищата, самостоятелните общежития и регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, съобщават от БГНЕС.
Както всяка година, МОН е задължено да осигури средства за обезщетения на работещите в образователната система, които решат да се пенсионират или я напускат по други причини, съобщиха от МОН. Според Кодекса на труда педагозите имат право на до 10 брутни работни заплати, а непедагогическият персонал – до осем брутни заплати. Конкретната сума се определя в зависимост от трудовия стаж в образователната структура.
През 2016 г. от правото си на такова обезщетение са се възползвали около 12 000 учители и непедагогически персонал. Въпреки това общият брой на работещите в системата се е запазил около 89 500.
Ето защо в националната програма „Оптимизация на училищната мрежа“ за 2017 г. са заложени сходни параметри. Те са индикативни, тъй като не може да се предвиди точно колко педагози и непедагози ще пожелаят да се пенсионират или да напуснат системата.
По данни на Центъра за информационно осигуряване на образованието сега почти 7000 са само учителите, навършили 61 години. Няколко хиляди са непедагогическите специалисти на такава възраст. Всички те имат право да се пенсионират, ако изпълняват изискванията за педагогически стаж и възраст. Когато придобият право на пенсия, голяма част от преподавателите се възползват от него, получават дължимите им обезщетения, след което остават да работят в системата.
Добави коментар