Авторски филм на изкуствоведа Пламена Димитрова – Рачева „Пастир на мечтите“, посветен на големия варненски художник Борис Георгиев, ще бъде представен днес в художествената галерия, която носи неговото име. Прожекцията ще бъде част от беседата „Борис Георгиев в Индия“, с която галерията отбелязва 80 години от награждаването на твореца с голямата награда „Короната на Италия“. Началото е от 17 ч.
Борис Георгиев е роден на 1 ноември 1888 г. във Варна. Следва живопис в Санкт Петербург в училище, ръководено от известния руски художник Николай Рьорих. През 1909 г. Изучава живопис в Мюнхен под ръководството на майстори като Анжело Як и Петер фон Холм. Установява се да живее в Италия, където създава едни от най-великолепните си творби. Негова спътница при пътуванията му по света е сестра му Катерина. Тя умира млада, а той я рисува на платната си често като ефирна сянка.
През 1922 г. се завръща в България и се среща с Петър Дънов. Портретът, който прави на Учителя, е запазен. Година по-късно прави първата си самостоятелна изложба в родния си град, в сградата на Девическата гимназия, сега Археологически музей. Участва в множество изложби във Венеция в периода 1928 – 1942 г.
При посещение в Берлин през 1928 г. се среща с Алберт Айнщайн. Между двамата възниква приятелство, великият учен му съдейства за изложба в галерията „Шулте“, а Борис Георгиев му прави портрет, който му подарява и от който Айнщайн е възхитен.
През 1931 г. заминава за Индия, където се запознава с Махатма Ганди, Рабиндранат Тагор, Джавахарлал Неру, Махатма Ганди, принцеса Нилуфар и много други световноизвестни личности, на които прави портрети. Пътешества из Хималаите, където се среща с духовния си учител Николай Рьорих. Създава поредица пейзажи, портрети и фигурни композиции, вдъхновени от индуския мистицизъм.
Четири години прекарва в Бразилия, завръща се в Италия и остава там до края на живота си. През 1937 г. е удостоен с голямата награда „Короната на Италия“ за цялостното си творчество. За да подчертае, че е от Варна, художникът подписва платната си „Boris Georgiev di Varna”. Това е и надписът на надгробната му плоча в Рим.
Общинската Художествена галерия във Варна носи името му от 1990 г. по решение на тогавашния Градски съвет.
Добави коментар