На Фермерския пазар на столичната ул. „Оборище” днес е истинска навалица от хора ,както се казва няма къде игла да хвърлиш, предаде БГНЕС.
Най-много се харчеха сладката от горски плодове и рачела от тиква на една от сергиите. Но привличат и другите - от червената и черна боровинка, от горска ягода, както и шипковия мармалад. Мая Ангелова произвежда домашни сладка от близо 7 г. в с. Превала, община Чипровци.
"Гледаме предимно плодовете ни да са от Балкана, защото си живеем там. Иначе технологията е същата, каквато беше на моята баба, която знаеше как се правят вкусни сладка. Нищо по-различно", разказа тя.
Мая и близките й са кандидатствали по българо-швейцарски проект „За Балкана и хората” и получили финансиране. Направили малко цехче с печки на дърва, на които варят сладкото. Парите са отишли главно за оборудването и ремонта на помещението. Произвеждат малки количества сладка. Ако направим по-големи трябва да слагаме консерванти, а не искаме, не добавяме дори лимонена киселина, добави Мая Ангелова, доволна от интереса на хората.
"Радваме се, че има такива пазари, но искаме да са по–чести", заяви Стоян Пелтешки, който произвежда краве и овче сирене по Наредба 26 в гр. Угърчин. Той и негови колеги са говорили за това с кмета на София Йорданка Фандъкова и с един от бившите министри, те обещали, че пазари на фермери ще има всяка седмица в столицата, но още чакат това да стане реалност.
"Днес има двойно и тройно повече хора тук, отколкото имаше на новогодишния пазар", преценил е Пелтешки. "От 3 г. правя сирене и установих, че то може да се прави и от мляко. Миналата година в България са внесени хиляди тонове палмово масло и фермерите искат само едно – да се напише кои фирми са го закупили."
Производителят на сирене се гневи, че въпреки този кошмарен внос, на нито една опаковка с продукти у нас не пише да има съставка палмово масло, което е изключително вредно за организма на човека.
"Ние имаме животни, които дават мляко и затова сиренето ни е вкусно", казва простичко той. Пелтешки се възмущава и на свои колеги, които не искат да произвеждат качествени продукти, а слагат заместители. Според него в страната има не повече от 15 ферми, които работят по Наредба 26 и дават истинско сирене на хората.
"Един качествен продукт се познава по номера на сертификата – по него може да се провери дали стоката е минала контрола", сподели Ели Илиева от Българска асоциация „Биопродукти” и ни показва какво да гледаме на етикетите. Тя предлага свои и на колегите си кокосово и фъстъчено масло, както и друг вид органични храни за трапезата.
Добромир Филипов произвежда млечни продукти в с. Дюлево, община Стрелча.
"Приятно сме изненадани от интереса, нашите продукти са фермерски, имаме овце и крави, но имаме и преработвателно предприятие. Правим всичко от истинско мляко, а сметката ни излиза, когато стигаме директно до потребителя", сподели производителят.
Камен Иванов настоява, че вкусен хляб има в България, той предлага брашно от спелта, което се нарича още житото на фараоните.
"Факт е, че масовият хляб, който се продава в магазините, се прави от нискокачествена фуражна пшеница", признава той.
"В нашата страна допреди 50-60 г също се е отглеждала спелта или динкел, която е пшеница на около 6 хил. години и която е с уникални качества, с богато съдържание на витамини , минерали и фибри", уведомява ни Камен Иванов.
Миналата година на „Зелената седмица” в Берлин фермата е обявена за най-големият производител на спелта на Балканския полуостров. Последните години са го изнасяли на Запад, но отскоро са решили да затворят цикъла тук и нещо полезно и ценно да достигне и трапезата на българина. Предстои да отворят фурна, свързали са се с майстор пекар и скоро ще зарадват хората първо във Варна, а после и в други гладове с вкусен хляб.
На Фермерския пазар е пълно с хора, хората трудно си пробиват път, на всяка сергия има място, на което да вкусиш продукта, желаещите да купуват се множат. Истински пазар с истинска храна - дано това да стане ежедневие не само в София. Така ще са доволни всички, а най-вече децата, които почти не знаят вкуса на родните качествени продукти.
Добави коментар