Иван Иванов е водач на листата на Коалиция "БСП за България" в 30 МИР-Шумен.
Роден е на 13 август, 1975 г. Доктор по история. Има магистратура по история от СУ „Св. Климент Охридски" и по право от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий". Завършил е Школата за политически мениджмънт във Фрайбург, Германия, както и Българското училище за политика "Димитър Паница". Депутат от БСП в 42 и 43-то народно събрание. Семеен, с две деца.
- Приключва предизборната кампания, господин Иванов, какво успяхте да кажете на хората и кое остана само като добри пожелания от страна на предизборния ви щаб?
- Точно за това си говорихме преди час с колегите от листата на "БСП за България" - колко много се е променила атмосферата по време на предизборни мероприятия. Ако до преди няколко години на срещи с нашите симпатизанти имаше 2-3 въпроса, сега е точно обратното.
Хората питат, дават идеи, поощряват пунктове в платформата, коментират участията на лидера на БСП в предизборни студия и срещи. Мисля, че това е най-ценното, с което БСП се отличава от другите партии - социалистите и симпатизантите на БСП не са само електорат, който се активизира по време на избори. Енергията и експертизата на БСП не е само на "Позитано" 20. Това е огромната разлика с другите политически централи. В БСП не си говорим само от кампания на кампания. Затова и успяхме заедно да постигнем промяната на президентските избори. Излязохме обединени от един исторически конгрес, който реши, че всеки член на БСП има правото да избира председателя на партията и ограничи "вечните депутати" с 12-годишен мандат. От 24 февруари насам отново посетихме почти всички населени места в Област Шумен. Няколко ключови думи бих откроил - "доверие", промяна", "растеж".
Много ангажиращо доверие към управленската програма на БСП, тотална промяна в изпълнителната и законодателната власт, за да се случи края на репресивната държавна машина, растеж на инвестициите и доходите на хората. И не на последно място, мащабна реформа в областта на здравеопазването и образованието. Дискутираме всички елементи от платформата, а най-силен е фокусът върху социалната политика, защитата срещу посегателства над имуществото и личността, националния суверенитет, гарантиране бъдещето на българските деца. Вече съм поел ангажимент заедно с колегите от БСП за две законодателни инициативи, касаещи ограничаването на битовата престъпност.
Жалко, че в тази кампания не успяхме да постигнем един реален дебат за Шумен и региона с нашите основни опоненти от ГЕРБ. Поканата ни за дискусия бе категорично отказана от тях. ГЕРБ изгубиха политически аргументи и прибегнаха до клевети, за които обаче ще отговарят в съдебната зала. Не е мой стил да подхвърлям клевети на публиката, нито е стил на моята партия.
Ние не сме врагове с ГЕРБ, но имаме различна визия как трябва да се развива страната. Очаквах тези визии да се откроят в публичен дебат. Вместо това получих парцаливи въпроси, свързани със семейството ми. Ако някой има някаква информация, би трябвало отдавна да я е предал на съответните органи, защото и затаяването е състав на престъпление. Това е поведение, което беше сред най-уродливите явления до 1989 г. Тогава съдбата на децата зависеше от миналото на техните родители, класовопартийният подход определяше какъв ще станеш. Сега ГЕРБ правят същото. Иначе и ние имаме въпроси за хора в тяхната листа, но ще ги предадем на съответните институции.
- Казвате, че основен опонент на БСП е ГЕРБ, но Шумен отдавна е сочен за един от районите, където ДПС има ключова роля. По-различно ли е предизборното говорене в т.нар. "смесени" общини?
- Нали не се залъгваме, че там има кампания? Там има само страхове. Сблъсъкът е между една традиционно присъстваща партия - ДПС и новопоявилата се ДОСТ. Сблъсък, който тревожи не само жителите на Лудогорието, но и цялата страна. Свидетели сме на опасно антибългарско поведение. Вина за това има и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, с чието мълчаливо съгласие се появи ДОСТ - първо, за да си осигури още една патерица в 43-я парламент, а после - да стои услужливо до стената и за следващия парламент. Беше ясно обаче, че стената, на която се опира ДОСТ е Турция. А Лютви Местан на няколко пъти охотно даде подкрепата си на ГЕРБ.
Приветстваме действията на службите тези дни с взетите мерки спрямо тримата турски граждани, но подобно агресивно поведение от страна на чужда държава поставя във фокуса на националната сигурност редица въпроси. Властите трябва да гарантират суверенитета ни с всички сили и средства. Глашатаите на антибългарски настроения трябва да подлежат на най-строга санкция. Хората в Лудогорието са уплашени, страхуват се да изразяват позиция, притиснати са между агитаторите на Ердоган, местните велможи на ДПС и полицейщината на ГЕРБ. А това са трудолюбиви и честни хора, знаете.
Не е нормално в 21 век, в държава-член на ЕС да чуваме "искам да гласувам за БСП, но ме е страх". Още по-жалкото е, че страхът се ползва като основно агитационно средство и от ГЕРБ. Не знам как не им омръзна да повтарят, че програмите спират, че санирането спира, че само те ще построят магистрала"Хемус".
- А не спират ли европейските програми? И защо в платформата на БСП не се разчита на тях?
- От ГЕРБ удобно пропускат да коментират, че европейските средства за България приключват през 2020 г. И оттам нататък страната ни ще трябва да разчита на собствен икономически растеж. Основната задача на БСПе е българската икономика българският бизнес да стане гръбнак на растежа. Няма друг изход. Ето, Шумен вече е индустриален град и то благодарение на управлението на БСП. В момента се движи по инерция и за да не спре, трябва умела държавна политика. Тя е записана в управленската ни програма и срещаме разбиране сред индустриалците, които създават работните места в Шумен.
Бизнесът иска предвидимост и сигурност за инвестициите си. Имахме един прекрасен фундамент за закон за концесиите, в който трябваше да създадем работещо публично-частно партньорство. Вместо това, точно в последните дни на 43-тото народно събрание, с мнозинството на ГЕРБ бе гласуван един бих казал абсурден, дори лобистки вариант на законопроекта, на който съвсем очаквано президентът Румен Радев наложи вето.
- Как държавата може да стане по-активен собственик в пазарната икономика?
- Броят на държавните предприятия никак не е малък, а ефектът от управлението им е слаб. Мантрата, че държавата не може да бъде добър стопанин е лесно оборима. Може, но трябва много внимателно да подбере кадрите си и да е по-активна като собственик. Ниската ефективност на мениджмънта води до ниски резултати. Със специален закон предвиждаме точно обратното - да се засили контролът. Това касае не само държавните предприятия, но и фирмите с общинско участие. Те ще бъдат стриктно наблюдавани, контролирани и подпомагани. Всъщност, точно мантрата "лош стопанин" обслужи през годините на т.нар. преход "паралелната държава".
- Паралелна държава вече звучи като код в кампанията на БСП. Каква е дефиницията му?
- Уродливо явление, което влезе като прът в колелата на България по пътяна демократичното й развитие. Корупция, подмяна на ценности, упадък на култура, замяна на истината с най-елементарната форма на телевизионен хаос и еднодневни скандали, подмяна на същностни дебати. Насаждане на страх, демотивация и смазване на хората - това е паралелната държава.
- Целият ад, но без БСП, така ли?
- БСП много силно и много отчетливо посочи своите грешки. Както казах в началото, БСП има една сериозна маса от критични членове и симпатизанти, които не са статисти, а даващи реална енергия в партията. БСП работи много време за своята промяна. Имаме най-адекватните решения в сектор сигурност и те не просто трябва да стопират всички прояви на нарушения на закона, да няма недосегаеми, да не останат ненаказани. Като започнеш от ПТП-ата и стигнеш до корупцията по високите етажи на властта. Това се нарича нулева толерантност. БСП казва "Не!" на несвободата, на ненаказуемостта, на недемокрацията. И трите са функция на паралелната държава. Икономиката, основана на само на приятелски фирми е неикономика.
- Североизточният регион на планиране, в частност Шумен, също попада в тази "неикономика" с липсата на кадри, нали?
- Ние и безработица нямаме, но не защото сме намерили работа на хората или сме им дали добри заплати, а защото кадрите ни са напуснали града по една или друга причина. Точно заради това предлагаме планиране на образователния процес в унисон с необходимостта от работна ръка в местните компании. Колкото и да ги плаши някои думата "планиране", то е единственият вариант да излезем от патовата ситуация. Планиране в средното и висшето образование, дългосрочно планиране е необходимо във всички сфери на обществения живот. Повече не може да живеем ден да мине, друг да дойде, да скачаме от криза в криза и държавата да предлага временни решения. Планирането не е анахронизъм, а визия. Не е остаряло да знаеш, че и след 10 години даден регион ще е с приоритет туризъм или машиностроене. Но е остаряло да управляваш само със скандали и от сутринта до обяд или от днес за днес. Това най-добре го разбират колегите от ГЕРБ, а най-добре го практикуват техните кадри.
- Да разбираме, че сте готови с "червената метла"?
- На всички избори в медиите се говори за "червена метла". Но и дума не се споменава за месомелачката на ГЕРБ. Шумен не е голям град, но е стряскаща цифрата на хора, които били сложени извън само, защото не са били съгласни с ГЕРБ. Нещо повече, този почин на работа го виждаме и при симпатизанти и членове на ГЕРБ. Това е и най-масовата лъжа в момента към служителите в държавни структури, че работните им места са застрашени, защото БСП ще спечели изборите и ще ги смени.
Вярна е само първата част на твърдението - БСП ще бъде първа политическа сила на тези предсрочни парламентарни избори. Но, не - БСП не прави чистки, това е характерно за нашия основен опонент. Страхът трябва да напусне чиновника и той да работи в полза на данъкоплатеца. И, да - т.нар. "червена метла" ще я има срещу статуквото и паралелната държава.
- Най-коментиран в Шумен е проблемът с питейната вода. ГЕРБ обвиняват БСП, но какво е решението за чистите чешми на хората?
- Аз не знам с какви очи този, който остави града без чиста вода, сега хвърля обвинения. Кабинетът "Орешарски" отпусна 3,5 млн. лв. за водата в Шумен, а Близнашки ги взе. Това е факт. Има окончателно съдебно решение, че община Шумен е спазила всички процедури. Пропиляха се обаче още 2,5 г. На два пъти записвахме предложения в държавния бюджет пари за водата на Шумен, но дори шуменските народни представители от ГЕРБ гласуваха против. Три пъти съм поставял от парламентарната трибуна въпроса кога ще върнат парите.заявявам съвсем отговорно, че парите за питейна водата - за пречистване и за подмяна на водопровода от язовир „Тича”, може да дойдат само като целево финансиране от държавния бюджет. Друг източник няма. Ако някой твърди, че пари ще дойдат от ЕС, лъже - в тези фондове няма пари за питейна вода, само за отпадна.
- А какво се случва с т.нар. ПИП (прединвестиционното проучване) по програмата "Околна среда"? Нали по него ще се определя какви инвестиции да се правят във водния сектор в Шумен до 2023 г.?
- Това ни питаха и на браншовите срещи, които проведохме. Този ПИП по някаква причина се държи в пълна тайна. МРРБ възложи проучването на бургаска фирма и вече трябва да е готово. Никой обаче не знае какво е записано в него, кои са приоритетите, какво ще се строи, в какво ще се инвестира. ВиК мълчи. Областната Асоциация по ВиК няма представа. Това навежда на мисълта, че или средствата ще се разпределят задкулисно, или Шуменска област отново ще остане без финансиране за най-важната ВиК инфраструктура. Едно е ясно - Шумен не срещна разбиране от държавата, управлявана от ГЕРБ. Вместо за водата, дадоха пари за спортна зала, която едва ли ще допринесе за масовия спорт в града. Залите, в които сега децата реално спортуват, се рушат, докато строим скъпо съоръжение с представителни функции.
- Пенсионерите масово живеят в мизерия, а обещавате увеличение на пенсиите. Как и откъде средства?
- Пари в държавата има. Бойко Борисов се инатеше да увеличи някои социални плащания, а сега и той прокламира вдигане на пенсиите и учителските заплати в програмата си. Значи пари има. Пенсиите можеха да се вдигнат още тази година, но парите пак отидоха в паралелната държава. Да вземем санирането. Дадоха се 2 млрд. лв., сключени са договори за 2 022 сгради, а официално са пуснати в експлоатация 300. Не сме против санирането, но не сме и за начина, по който то става. Харчат се пари непрозрачно и със загуба за данъкоплатеца. Уж плащаме еднакво, а в замяна получаваме различно. Всички плащаме еднакви здравни осигуровки, но не получаваме еднаква здравна услуга. Плащаме данъци, но санират домовете на неколцина, купуваме винетки, но едни карат по магистрали, други обикаляме от Шумен за София през Пловдив. Това не е справедливо и ще се промени. Всеки от нас е поел лична отговорност да работи за спешна промяна във всички сектори на обществения живот.
- Реални ли си 2 мандата за БСП в Шумен? Нещо, което искат от вас симпатизантитте ви?
- Листата на коалиция "БСП за България" в 30-ти МИР-Шумен е съставена от можещи, доказали се хора, с авторитет и с идеи. БСП тази неделя ще стане първа политическа сила, а на всички членове и симпатизанти мога да кажа едно - гласувайте без страх. Промяната е БСП. БСП е с номер 10 от интегралната бюлетина. БСП излиза като един отбор на тези избори. Нещо повече, това е отборът, който ще победи заради идеите и програмата си.
Коалиция "БСП за България", № 10 в бюлетината
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Добави коментар