През 2016 г. в Специализирания наказателен съд (СпНС) са образувани 6 580 дела. За сравнение, през 2015 г., те са били едва 2 895. Това е повече от двойно увеличение на постъпилите дела. Тези данни изнесе днес председателят на съда Георги Ушев, който представи доклад за дейността на спецсъда през миналата година. 6 пък са делата за тероризъм, които се гледат в момента в СпНС.
Щатната численост на съда в момента наброява 18 съдии, в това число председателят и зам.-председателите, както и 45 съдебни служители. Данните показват, че на един съдия се пада да разгледа средно по 366 дела на година, в сравнение с 160 през 2015 г.
"Средно по 57 тома са материалите за едно дело. Освен сериозната натовареност, работата на съдиите допълнително се усложнява и от сложността на делата. При повечето от разглежданите наказателни производства има и голям брой свидетели (средно между 10 и 20 на дело). През изминалата година разпитите на свидетели пред съдия са били 440 (163 през 2015 г.)" -
отчете Ушев. Около 8 вещи лица вземат участие в делата, което допълнително затруднява работата на съдиите.
Въпреки високата натовареност, председателят на спецсъда се похвали с бързото и успешно приключване на делата. От думите му стана ясно, че 98% от делата приключват с осъдителна присъда до 3 месеца.
„Броят на разглежданите дела, чието приключване е в рамките до 3 месеца, е 6 493, което е 98,90%. Относно статистиката за обжалвани и протестирани дела, 4 от присъдите на съда са потвърдени, 12 – изменени и 2 – отменени" -разясни съдия Ушев
През отчетения период са оправдани 45, а през 2015 г. – 25 лица.
"Това е доста добър резултат и положителна тенденция за намаляване на броя на отменените съдебни актове” - отчете председателят на СпНС. Той поясни, че най-честото наказание, налагано от съда, е „лишаване от свобода” за срок до 3 години. Такова е наложено на 148 лица през миналата година, а наказание „лишаване от свобода” за срок от 3 до 10 години са получили 34 лица. Същото наказание, от за срок от 10 до 30 години, е наложено на двама подсъдими.
Шефът на спецсъда изреди и някои от т.нар. дела с обществен интерес, а именно "САПАРД", "Чуковете", "Килърите 1", "Октопод", делото срещу Златко Баретата, "СИГМА", "Сако", делото срещу Ценко Чоков и други.
Заради промените в НПК през 2015 г. в съда драстично са се увеличили исканията от различните държавни органи за разпореждане на специални разузнавателни средства (СРС). За първите 5 месеца на миналата година са постъпили над 250 искания за прилагане на подслушване, 242 от тях са били разрешени.
Освен това, по лично разпореждане на Ушев, в съда вече се води специален регистър, който отича данните за исканията за СРС. За да не нарушава закона, в рамките на тези 6 месеца за едно и също лице може да поиска прекратяване и възобновяване на подслушването няколко пъти.
"Ако за едно лице е дадено разрешение за използване на СРС за четири месеца, но на 20-тия ден се счете, че това не дава необходимия резултат, подслушването може веднага да бъде прекратено. Но след още 20 дена може да поиска ново искане за СРС. Това е другата причините за големия брой искания за СРС. Важното е подслушването на едно лице да не надвишава 6 месеца" - каза Ушев.
Председателят на СпНС отново се оплака от липсата на недостиг на помещения в съда.
"Липсва помещение за архив, за съхранение на веществени доказателства, които са многобройни. Понякога материалите само за едно дело пристигат с бусове. Освен това липсват кабинети за съдиите. Не достигат и стаите за съдебните секретари. Има недостиг и на съдебни зали. Разполагаме само с 4 съдебни зали, като само една от тях е пригодена за повече подсъдими лица. Изискванията за бързо и срочно приключване на делата, изискват подходящи условия за работа."
Съдия Ушев каза още, че отдавна е уведомил за проблема Висшия съдебен съвет (ВСС), който вече той управлява съдебните сгради, но в момента е пусната единствено обществена поръчка за изграждане на архив на съда в неизползваемия подземен гараж на сградата:
"Това определено ще ни помогне да съхраняваме материалите по делата, но това само частично разрешава проблема".
Добави коментар