За да ограничи движението на бунтовници, Пакистан вече строи ограда по протежение на границата си с Афганистан, въпреки протестите на Кабул, че така се разделят племенни общности, съобщи армейски източник от Исламабад, предаде БГНЕС.
Двете държави са разделени от т.нар. линия Дъранд” – 2 400-километрова граница, прокарана от британците през 1896 и оспорвана от Кабул, който не я признава официално за международна граница.
Граничната линия разделя етническата група на пущуните в двете държави.
Пакистан и Афганистан редовно се обвиняват една друга, че дават подслон на войнствени отряди, които извършват атаки през границата, а армиите на двете държави са били въвлечени в многобройни схватки през последните години.
Миналата година Пакистан завърши 1 100 километров ров по протежение на южната част от границата. Сегашният етап на строителство започна тази седмица в северните племенни райони Моманд и Баджаур, по информация на военните.
„За пръв път започнахме официално на издигаме ограда с одобрението на правителството. Предишните опити…бяха на местно ниво”, информира източник от силите за сигурност.
Съобщава се също, че оградата ще бъде съоръжена с технически средства за наблюдение.
Говорител на вътрешното ведомство в Кабул осъди строежа на оградата, но посочи, че досега афганистанското правителство не е видяло строителни работи. Според говорителя оградата няма да разреши въпроса с тероризма, а само ще раздели хората, което Кабул няма да позволи.
Ограждението ще наруши живота на общности, които живеят в граничния район и не отдават особено значение на границата. На места джамиите и къщите имат от едната страна врата и прозорец в Пакистан, а от другата – в Афганистан.
Сега контролът ще стане по-строг и ще се преминава само през обозначени КПП, където се образуват опашки и пропускането се прекратява за продължителни периоди.
Напоследък напрежението между Кабул и Исламабад се засили, след като Пакистан обвини Афганистан за вълната от насилие в страната, която през февруари отне живота на 130 души.
Добави коментар