Служебното правителство е приело две решения “на подпис” за одобряване на изменената рамка на Национален механизъм за изпълнение на ангажиментите на България за презаселване на мигранти, предаде БГНЕС.
Решенията се приемат в навечерието на посещението у нас на Председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който ще бъде в България на 04 април.
През септември 2015 г. Съветът на ЕС прие две решения за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция – за преместването на общо 160 000 лица от двете държави. В изпълнение на двете решения на Съвета на ЕС, България е приела ангажимент да приеме общо 1999 мигранти.
В Рамката на Националния механизъм за изпълнение на ангажиментите са описани и конкретните начини, по които е извършван подбор, транспортиране и интеграция на нуждаещите се лица. Освен от Фонда на ЕС за “Убежище, миграция и интеграция”, средства за интеграцията на бежанците се осигуряват и по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” и “Наука и образование за интелигентен растеж”.
Финансирането на разселването се осъществява със средства, предоставени от ЕС по фонд „Убежище, миграция и интеграция“.
Разселените и приети у нас мигранти следва да сключат споразумение за интеграция, както и индивидуален интеграционен план, който съдържа: устройване с жилище чрез осигуряване на средства за наем; заплащане на здравни осигуровки; предоставяне на обучение по български език; достъп до адаптационен курс, професионална квалификация; осигуряване на месечни стипендии за обучаваните възрастни; записване на децата в детски градини и училища; социално асистиране чрез предоставяне на преводачески услуги; подпомагане за намиране на работа; достъп до образование; осигуряване на учебни помагала и учебници за безвъзмездно ползване до завършване на седми клас; осигуряване на целодневна организация на учебния ден от първи до шести глас; осигуряване на безплатен транспорт до детска градина или училище; оказване на спешна медицинска помощ, при необходимост; осигуряване на медицинска помощ в здравни и лечебни заведения на територията на страната, съгласно законодателството.
БГНЕС припомня, че през февруари 2017 г. Европейската комисия изрази неудовлетворение от изпълнението на квотите от държавите-членки на ЕС за разселване на бежанци. Едва около 14 000 сирийци, приети в Турция, са получили възможност за разселване в Европа, а от бежанците, приети в Италия и Гърция, подлежащи на разселване, са били презаселени едва 12 000 души.
Добави коментар