Единствената в България българо-швейцарска Ортопедична работилница в Стара Загора, която изработва коригиращи ортопедични средства за деца с церебрална парализа и други ортопедични проблеми, отваря врати днес. Открият ден започва в 11 часа.
За откриването му са поканени посланикът на Швейцария Денис Кнобел, областният управител на Стара Загора проф. Веска Шошева, кметът на града Живко Тодоров, дарители и др. С това се отбелязва завършването на тригодишния българо-швейцарски проект „Създаване на българо-швейцарска ортопедична работилница“, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Събитието е от интерес за лекари, рехабилитатори, студенти по медицина, общински експерти по здравеопазване, социални работници, граждани.
Гостите на Деня ще могат да разгледат Работилницата и новооткрития Обучителен център, както и да разговорят с швейцарския лекар д-р Бруно Франие и българския му колега д-р Йовко Гюров, с швейцарските техници и българските техници, обучени по проекта. Междувременно д-р Франие ще извършва редовни ортопедични прегледи, които започна преди десет години за деца от цялата страна. При посещенията си в България на всеки два месеца с него идват и ортопедични техници, за да изработват коригиращи ортопедични средства.
В рамките на проекта са обучени четирима български специалисти, които вече сами могат да правят ортопедични средства за нуждаещите се деца. Прегледани са 800 деца, изработени са 100 помощни ортопедични средства - шини, ортези, протези. С предимство се използва швейцарски подход - „ортезно“ лечение, чрез което се избягват операции. Методът не е популярен в България, а е изключително важен за щадящо лечение на деца с детска церебрална парализа и други сериозни ортопедични проблеми.
Работилницата е резултат от съвместните усилия на Фондация „Обществен дарителски фонд - Стара Загора” и швейцарския им партньор Фондация „Суисклиникал”, която е създадена през 2007 година по инициатива на известната българска тенисистка Мануела Малеева и д-р Бруно Франие. От 2013 година Работилницата се помещава в нова сграда благодарение на много дарители от Швейцария и България.
В момента изработването на коригиращи средства не се покрива от Здравната каса и затова и в бъдеще Работилницата ще продължи да разчита на дарения и проекти.
Добави коментар