Автомобилният гигант „Тойота“ изобрети иновативна роботизирана протеза за крак, предназначена да помогне на частично парализирани хора отново да проходят. Днес компанията дори направи първата публична демонстрация на новото роботизирано приспособление в главния си офис в Токио, с която го представи на света.
Системата на „Welwalk WW-1000“ е направена от моторизирана механична рамка, която се прикача към крака на човек от коляното до долу. За момента роботът асистент е пригоден да бъде носен само на единия от двата крака на хора, чиято една страна от тялото е била тежко парализирана след преживян инсулт. А рехабилитационните процедури с него ще се извършват на специална пътека за бягане, която ще помага на пациентите с баланса.
„Предвид факта, колко разпространена е парализата вследствие на инсулт в Япония, САЩ и Европа, очакваме устройството на „Тойота“ да се окаже наистина полезно“, казва доктор Еичи Саито, който е медик и вицепрезидент на „Фуджита Хелт Юнивърсити“ – университетът, взел активно участие в разработката на протезата.
Очаква се близо 100 от „Welwalk“- системите да бъдат въведени в японските болници до края на годината. Цената на слугата ще включва еднократна вноска от 1 млн. йени (9000 долара) и още 350 000 йени (3200 долара) месечна такса.
Пред медиите Тошиюки Исобе – ръководителят на проекта за „Тойота“ заяви, че „Уелуолк“ въплъщава идеално желанието на компанията да приложи роботиката в медицината и други области на социалното подпомагане и грижи, а не само в сферата на забавленията.
В момента японският автомобилен гигант разполага и с дроид, наподобяващ героя R2-D2 от „Междузвездни войни“, чиято механична ръка помага на прикованите към легло хора да взимат вещи от къщата си.
„Целта ни е да предоставим на всеки възможността да се движи“, споделя Исобе
Добави коментар