Филмът „Мария Кюри“ - гениалната Пепеляшка“ ще бъде представен на 21 април от 18:30 часа в Еllinor’s House в столицата. Автор на лентата е Ваня Емилова, журналист и историк.
Филмът е част от поредица от вечерни семинари, посветени на жените, променили представите на света за таланта, харизмата, силата на характера и любовта, съобщават организаторите на събитието.
Мария Кюри е единствената жена в света двукратен носител на Нобелова награда, професор в Сорбоната и символ на еманципираната жена – учен, припомнят от Еllinor’s House. Тя е жената, променила света на физиката, химията и световната медицина чрез откриването на полония и радия.
Съдбата й може да възпламени всяко любопитство и да даде храна за размисъл на всяка жена, която иска да постигне нещо голямо в живота си. Мария Кюри е истинска Пепеляшка – произхожда от бедното многодетно семейство на учителя по физика Владислав Склодовски. Дълги години тя живее в мизерия, давайки уроци по аритметика, геометрия и френски език, за да помага за изхранването на семейството си. По-късно, като студентка в Сорбоната, храната й обикновено се състои от филия хляб, намазана с масло, но целта й е да получи едновременно две дипломи: по физика и по математика.
Голямата й любов Пиер Кюри я спечелва много трудно, защото на 26 години, тя е приела стигмата „стара мома” и се е отказала от блянове за щастлив семеен живот. Черупката й обаче се пропуква от настоятелното му ухажване и след скромна сватба, двамата живеят и работят в пълен синхрон до края на неговия земен път.
Пиер Кюри загива трагично в автомобилна катастрофа, Мария не се омъжва никога повече и сама продължава да работи върху радиоактивните си измервания. Благодарение на тях са създадени първите медицински рентгенови апарати.
Мария умира през 1934 година, явно от лъчева болест – макар тогава тази диагноза да е непозната за лекарите, разкрива част от прелюбопитния живот на героинята си, авторът на филма. Останалото можете да разберете, ако отделите част от времето, за да присъствате на прожекцията.
Добави коментар