Общият обем на разходите за военни цели в света се е увеличил през 2016 г. с 0,4% в сравнение с 2015 г. и възлиза на 1,686 трилиона долара. Това се посочва в поредния доклад, публикуван в понеделник от Стокхолмският институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ) за търговията с оръжие в света и тенденциите във военните разходи на основните играчи на този пазар. Това информира БГНЕС.
Три страни са лидери в тази област - САЩ, Русия и Китай. Американските военни разходи през 2016 г. са 611 милиарда долара, което представлява увеличение с 1,7 пункта. Китайските разходи за отбрана са се увеличили с 5,4 процентни пункта и достигат до 215 милиарда долара. Русия, чийто военен бюджет също се е увеличил с 5,9 пункта, изразходва през миналата година 69,2 милиарда долара, съобщават от SIPRI.
Саудитска Арабия, която завърши 2015 г. на трето място, слезе до четвърто през последната година. Намаляването на разходите в кралството е впечатляващо - 30%. В абсолютно изражение там са 63,7 милиарда долара.
Що се отнася до глобалните тенденции, авторите на доклада отбелязват неравномерната динамика в продажбата на оръжие в различни части на света. Ако в Азия, Океания, Централна и Източна Европа, Северна Африка и Северна Америка индексите вървят нагоре, в Централна Америка, Южна Америка, Карибите, Близкия изток и Субсахарска Африка, те имат отрицателна стойност.
Според публикуван в края на февруари доклад на СИПРИ САЩ и Русия остават най-големите износители на оръжие в света като съвместният им дял е 56% от 2012 до 2016 година.
Базата данни на института обхваща период от 1950 година, а при описанието на тенденциите при международните военни трансфери институтът използва средните показатели за петгодишен период.
Според публикувания от СИПРИ рейтинг, петицата най-големи доставчици на оръжие, както и по-рано, се оглавява от САЩ. Техният дял в общия обем в глобалния експорт е 33%. Второ място в списъка на големите износители, както и в двата предишни петгодишни периода, бе отредено за Русия. Нейният дял в международната търговия е 23%.
На трето място сред големите износители в публикувания списък е, както и по-рано, беше Китай (6,2% от световния експорт).
Последния доклад, в който се установяваше, че като цяло международните доставки на основните видове обикновени оръжия са се увеличили през последните пет години с 8,4% в сравнение с предишния период, сега Централна Америка, Южна Америка, Карибите, Близкия изток и Субсахарска Африка намаляват разходите.
В базата данни за доставката на оръжия е включена информация за всички международни трансфери на основните видове обикновени оръжия, включително продажбите, подаръците и лицензионното производство. Данните отразяват обема на доставките без да се отчита финансовата стойност на сделките.
Добави коментар