Върховният съд на Турция отхвърли искането на опозицията да не се зачита решение в последния момент на Висшата изборна комисия, която разреши на референдума от 16 април да се признават бюлетини без необходимия печат, предаде БГНЕС.
Опозиционната Републиканска народна партия (РНП) многократно критикува решението на комисията и в петък изпрати петиция до Държавния съвет – най-висшият административен съд в страната, в която настоява бюлетините без печат да не бъдат зачитани.
Съдът отхвърли искането на РНП с четири гласа срещу един, посочвайки, че не може да се разпорежда върху решения на Висшата изборна комисия, тъй като те „не са административни процедури“.
В събота турският правосъден министър Бекир Боздаг заяви, че решенията, взети от комисията не могат да бъдат оспорвани в Конституционния съд или в Държавния съвет.
На референдума в Турция, който се състоя на 16 април, с минимална преднина от 51% спечели лагера в подкрепа на конституционните изменения, предвиждащи повече изпълнителна власт за държавния глава. С това формата на управление в страната се променя от парламентарна на президентска република. Според опозицията, както и според международните наблюдатели обаче, по време на вота е имало множество нарушения, които са довели до промяна в резултатите в полза на промените.
Добави коментар