Проектът за опазване на климата, чрез подобрено поведение на енергопотребителите в европейските училища, бе основна тема на специална пресконференция, която се проведе днес в софийския парк-хотел "Москва". В пилотната програма на проекта участват и четири български училища. Две от тях са в столичния район "Люлин", а други две - в Самоков. Във всичките тези училища са извършени инвестиции, които са довели до сериозно пестене на енергия.
За да се докажа ефектът на енергоспестяването, ученици са сформирали специални екипи, които контролират енергопотреблението в съответното учебно заведение. Следи се абсолютно всичко - от консумацията на най-малката крушка, до потреблението на вода. Мотивацията на децата е, че всички спестени средства ще отидат за финансирането на дейности, които ще са полезни за самите тях. Затова и те се стремят да продължават да намаляват до максимум потреблението в своето училище.
Изпълнителният директор на Националния доверителен екофонд (НДЕФ) Камелия Георгиева заяви, че работата по проекта е започнала през миналия септември и ще завърши през март 2018 г., за да може да се проследи енергопотреблението за поне два отоплителни сезона. По думите й, в Германия средно на сезон се спестяват около 4 000 лева на отоплителен сезон.
В програмата могат да вземат участие над 80 български училища, които са инвестирали в енергийната ефективност.
Зам.-министърът на околната среда и водите Ренета Колева заяви, че за воденото от нея ведомство е изключително важно екологичното образование сред учениците.
Министерството на образованието и науката бе представено от зам.- министър Гайдарова, която посочи, че МОН работи в посока да подкрепя учителите да прилагат иновативни методи, включително и в екологичното образование и призова децата да предават всичко, което са научили на своите връстници.
Добави коментар