Служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев представи отчета си за свършеното от здравното министерство в периода 27 януари – 27 април 2017 г. Това информира БГНЕС.
Подписани са Националните рамкови договори за 2017 г. за медицински и дентални дейности. Подготвя се Анекс за дентална протетика; Отменена е пръстовата автентификация в извънболничната и болничната помощ и замяната й с електронна идентификация и ЕЗД; осигурени са допълнителни 20 млн. лв. за ваксини от републиканския бюджет за гарантиране на имунизационния календар.
След заварения нормативен хаос е направен анализ на проблемни законови текстове, които затрудняват здравната система. Предложени са законодателни промени, приложени в доклад до премиера и следващия екип на МЗ.
В анализа на състоянието на лечебните заведения се посочва, че на база на общата задлъжнялост на болниците и размера на просрочените задължения, бяха изискани оздравителни планове от директорите на лечебните заведения; С решение на МС болниците с държавно и общинско участие в капитала бяха освободени от плащане на дивидент към държавата; Предприети са мерки за стабилизиране на управлението на лечебни заведения – търговски дружества, вкл. и чрез кадрово укрепване. Беше проведена национална среща с директорите на областните болници с цел ускоряване на работата по проекта „Спешна медицинска помощ“, обсъждане на медицинската помощ и финансовата дисциплина.
Предприети са действия по Доклада за изпълнение на мерките от Плана за действие за 2017 г. с мерките, произтичащи от членството ни в ЕС: Докладът отчита забавено транспониране на Директива 2015/565/ЕС и Директива (ЕС) 2015/566 относно качеството и безопасността на тъканите и клетките, което е довело до стартиране на две процедури за нарушения в сферата на здравеопазването.
Забавянето е преодоляно. Изготвени и обнародвани в Държавен вестник са всички наредби от плана, по които МЗ е водещо. Подписан от министъра на здравеопазването и предоставен за подпис на министъра на финансите е и проектът за изменение на Наредба № 8 от 2014 г. за условията и реда за внос, износ и обмен на органи, тъкани и клетки.
От настоящото правителство са възложени 11 обществени поръчки, които са стартирали при предходното ръководство.
През настоящия мандат МЗ е обявило следните процедури за възлагане на обществени поръчки: „Сключване на рамково споразумение за избор на изпълнител за застраховане имуществото на Министерството на здравеопазването и персонала на ЦСМП“; „Избор на изпълнител за ежемесечна поддръжка и надграждане на софтуера на програма „Подобряване на устойчивостта на Националната програма по туберкулоза“.
Възложени са планови проверки:
Извършена е проверка на дейността на Изпълнителна агенция „Медицински одит“;
Извършена е проверка за изпълнението на дейностите от Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2014 – 2020 г.);
Изпратен е доклад до Агенция „Държавна финансова инспекция” за установени нарушения в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, вследствие писмо от директора на болницата за извършени нарушения на ЗОП;
Извършена е проверка за администрирането на процесите и организацията на дейностите в „Бул-Био - НЦЗПБ“ ЕООД. Констатирани са нарушения, поради което копие от доклада е предоставено на прокуратурата.
В отчета пише още, че трябва да се продължи диалогът с БЛС и БЗС през 2017 г. във взаимоотношенията им в НЗОК; Гарантиране на ваксини за текущо потребление и рамкови споразумения за следващите 3 години; Установяване на по-добро управление, на инвестиции и финансова дисциплина във второстепенните разпоредители с бюджет и в лечебните заведения с над 50 на сто държавно участие в капитала; Активна работа по проектите, по които МЗ е бенефициент и програмен оператор; Активност в подготовката и провеждането на предстоящото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз; Осигуряване на допълнителни финансови средства за 2018 г., формулирани в „Бюджетна прогноза на МЗ за периода 2018-2020 г.“; Продължаване на работата върху неотложни и необходими за практиката нормативни актове, в т. ч. и предложените от нас законодателни промени.
Изготвени са нормативни актове в следните основни насоки:
Утвърждаване на стандарти за ранно детско развитие - към настоящия момент се обсъждат постъпилите предложения по проекта на Наредбата; Промени в Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите; Наредби, с които се въвеждат директиви на ЕС; Наредби, които са оспорени във ВАС (като Наредбата за медицинска експертиза). Отмяната на текстове от тази наредба ще доведе до невъзможност органите на медицинската експертиза да осъществяват дейността си.
Добави коментар