Общинските съветници на СОС единодушно приеха точка 35 от Дневния ред на сесията за отдаване на банята в Банкя с право на строеж за 35 години. Преди 2 години беше пусната процедура за отдаване на обекта на концесия. 13 фирми купиха документация, но нито една не се явява на конкурса. Така новата форма, е отдаването с право на строеж. От групата на БСП в СОС лидерът Калоян Паргов аргументира подкрепата си с изискването да има ясни правила.
Преди два дни пък се появиха и опоненти на процедурата. Те са местни хора от Банкя, а според Станислав Славов, това било "кон за кокошка".
"Така изглежда, защото сумата от над 9 млн. лв. е почти 8 пъти по-висока от оценката за право на строеж. Но ние търсим инвеститор за възстановяване на балнеолечебницата" - обясни кметът на Банкя Рангел Марков. Той и общинският съветник Ана Стойкова работиха подоклада за банята в Банкя, който бе внесен днес на сесията. "Вложихме много усилия и всяка стъпка е обсъждана с местните хора, така че сме защитили обществения интерес" - каза Стойкова.
Сумата над 9 млн. лв. е толкова висока, защото е базирана на техническо задание, което е съгласувано с Министерство на културата и Паметници на културата, обясниха Марков и Стойкова.
"Така изглежда, че е кон за кокошка, защото правото на строеж е 1,2 млн. лв., но е в интерес на общината. А публично-частното партньорство е бъдещето, особено когато са удовлетворени и двете страни. Докладът е коментиран освен с местните, но и с всички политически сили в СОС" - допълни кметът на Банкя.
Той обясни, че целият процес има два етапа. Първият, е парите на инвеститора за балнеохотела да се използват от общината за възстановяването на сградата. Вторият етап, е СОС да реши как ще се експлоатира банята.
Правото на строеж, което се дава на инвеститора няма да е в парка на банята и няма да се изсичат дървета. Балнеохотелът ще бъде през една улица от банята, където е разрешено да се стои - застрояването ще е 20%, а озеленяването 60%. Балнеохотелът ще бъде 3-4 етажен, защото кота корниз е 10 м. Хотелът ще се свързва с банята с подземен тунел. А след 35 години сградата ще остане собственост на община Банкя.
Добави коментар