„Постигнатото коалиционно споразумение с ГЕРБ, макар че е само от 6-7 страници, носи основните принципи на взаимоотношенията ни. В него всяка дума, всяка запетайка е обмислява много внимателно. Имало е много сериозни спорове, но най-накрая изготвихме документ, който да регламентира взаимотношенията ни като партньори“, това заяви в предаването „Денят започва „ на БНТ Валери Симеонов, съпредседател на коалиция „Обединени патриоти“.
Той уточни, че към споразумението ще има и анекс. А най-накрая ще бъде разгледан въпроса с разпределението на министерските позиции.
„Публикувахме споразумението, за разлика от други такива важни документи, тъй като искахме да привлечем вниманието на българското общество. Да оправдаем позитивните очаквания“, каза още Симеонов
Той е убеден, че така е даден знак за едно прозрачно управление до 2021 година. И това ще спечели доверието не само на тези хора, които са гласували за „Обединени патриоти“.
Депутатът твърди, че няма никакви сделки под масата.И няма обяснение защо е било необходимо споразумението между ГЕРб и Реформаторския блок до този момент да бъде засекретено при положение, че в него няма нищо конкретно. Даже разпределение на постове. Защо е нужна такава тайнственост, загадъчност, попита народният представител.
Той определи като грозна квалификацията в някои жълти издания, че се дели баницата. „Дели се една огромна отговорност. Смазваща отговорност.“, обясни лидерът на НФСБ.
Според него трябва да стане ясно, че няма никакви схеми и договорки.
Веднага след като е подписано споразумението вече се говори за личностите, които могат да заемат конкретни министерски постове.
В лични разговори коалиция Обединени патриоти вече са обсъждали какви биха могли да бъдат техните претенции. Уточнени са и секторите.
В следващите дни ще продължат разговорите с представителите на ГЕРБ относно министерските постове.
Според Симеонов ще се заложи на експетно-партийния подбор. Но ще се разчита и на експерти от други политически партии.
Съпредседателят на „Обединени патриоти“ коментира и горещата тема от снощи напрежението в Македония.
„Управлението на нашата западна съседка да бъде формирано от македонски партии, а не от албански. Иначе сме свидетели на една дълбока криза, на един тлеещ огън, който може да се превърне в пожар.“, анализира той. И уточни, че сме свидетели на спонтанен опит за спасяване на една държава, защото македонските граждани не могат да приемат че председател на Народното събрание ще бъде представител на албанския етнос, което е против съществуването на македонската държава.
По думите му това е една реакция на самосъхранение, полицията в началото не се намесва и това вече говори за много сериозни разделителни процеси.
Оттук нататък трябва да се преценява много добре всеки един дипломатически ход, каза още лидерът.
Добави коментар