Ще има ли България защитени зони от ЮНЕСКО и как запазването им ще ги вкара в световната карта? Всичко това зависи от съответните общини, към които са тези защитени зони. На 18 май на сесията на СОС в София ще бъде разгледан въпросът с Бистришкщо бранище. Тогава общинските съветници трябва да гласуват за запазване на зоната като резерват от програмата на "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО. Срокът е до 15 май и общините трябва да потвърдят, че прилежащите им зони остават. От СОС се изисква да определи преходната зона на биосферния резерват Бистришко бранище.
"От 70 години имаме 16 обекта в ЮНЕСКО от общо 600 в целия свят. Това показва, че по тези места има ценно биоразнообразие. Определянето на тези зони не е свързано с българското законодателство. Признаването им от ЮНЕСКО е почетен знак, че бългаските резервати ще останат на световната карта", обясни пред topnovini.bg екологът Тома Белев.
В последната седмица той усилено звъни и подсеща някои от общините, които трябва да вземат решение, но не са разбрали, че срокът е до 15 май.
Решението си вече са взели община Ракитово за Мантарица, а на 18 май се очаква и Столична община да е готова с Бистришко бранище. Със сигурност в картата на ЮНЕСКО са утвърдени защитените зони в общините Малко Търново, Силистра, Асеновград, Севлиево, Троян и Карлово. Всички те са утвърдени граници на биосферните си резервати. До дни резултат ще има от община Благоевград. Под въпрос остават още 5 общини като кметът на Чупрене е заявил, че няма желание, но за по-сигурно отново щял да потърси мнението на общинските съветници.
Добави коментар