Положителните тенденции за повишаване на качеството на въздуха в Пловдив личат от извършената съпоставката за периода 2011 – 2016 г. Ако през 2011 г. отчетените стойности на средногодишната концентрация на фини прахови частици от контролно-измервателната станция „Каменица“ е била 63,8 микрограма на кубичен метър, през 2016-а параметрите спадат до 42,3, тоест отбелязано е намаление от 21,5 микрограма/куб. м. С 21 микрограма/куб. м по-ниска концентрация отчита измервателната станция на „Баня Старинна“, тенденцията продължава и след преместването й в район „Тракия“.
Освен концентрацията, намалява и броят на дните с превишение на фини прахови частици – съответно с 91 на „Каменица“ /2011 г. – 160 дни, 2016 г. – 82 дни/ и 107 на „Баня Старинна“ /2011 г. – 150 дни, 2015 г. – 43 дни/, като тенденцията се запазва и след преместването на измервателната станция в „Тракия“.
"Принос за подобряване на обстановката има промяната в поддържането на пътната инфраструктура при зимни условия – вместо инертните материали се използват предимно сол и калциев дихлорид", обясни директорът на ОП "Чистота" Иван Стоянов. Той подчерта, че е завишена и кратността по дейностите „Машинно миене“ и „Машинно метене“ според категорията улици. От значение е и подмяната на техниката с модерни машини с по-голям капацитет, смята директорът на „Чистота“. Според Иван Стоянов подмяната на паважните настилки с асфалтови и изграждането на нови тротоари дава възможност за по-качествено отнемане на праха чрез дейностите по механизирано поддържане.
Добави коментар