Последният ученик на Марсел Марсо идва в Русе с "Не на мястото си"

08:30, 16 юни 17 / Култура 25 600 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Герасим Дишлиев - последният ученик на легендарния мим Марсел Марсо, пристига в Русе. Той ще представи спектакъла си "Не на мястото си" днес от 19:00 в зала "Русе" на Националното училище по изкуствата на ул. Пиротска 12.

Автор и актьор в проекта, Герасим Дишлиев го определя като визуална измислица в жанра комедия. Той е мим, но и клоун, прави физически театър и театър на абсурда. Продължителността на спектакъла е 59 минути. Героят е Той, мъж на средна възраст, може би повече, може би по-малко. Нещо сигурно – единствен той от присъстващите няма да се смее.

Нека вземем един човек - тип обикновен. Да речем, че го извадим от контекста на ежедневието му и го сложим на сцената. Нека прибавим няколко грама безсмислени истории или го потопим в странни ситуации - разбира се, не по волята му. И ето че Той веднага ще се почувства не на място.

Герасим Дишлиев, по-познат като Геро, е роден в Свиленград. Твори по целия свят, с постоянен адрес в Париж от 1993 г. Завършва Международната школа по мимодрама на великия мим Марсел Марсо, а по-късно става и негов асистент. Управлява школата до нейното затваряне. За повече от две десетилетия, Геро е създал и участвал в много проекти. Един от тях емблематичен: "Монолог с Куфар", в който Геро разказва за пътя си от Свиленград до Париж, за мигрантството, за човека на път. Спектакълът му е игран над 170 пъти в 76 града, 28 държави, на 13 езика. След него прави и проекта "Мимолетни следи", с който изминава обратно пътят от Париж до Свиленград на велосипед, играейки го в градовете, през които минава.

Най-новият проект на Геро е "Не на мястото си". С него пристигна в България през април на сцените на София, Стара Загора и Свиленград. Сега през юни публиката се среща с него отново в Пловдив и отново в София.

В Русе идва заради един медиен човек – Димитър Липовански, който още през миналия век възпитава в Русе многобройна група последователи и приятели на пантомимата. После мълчаливите мимове правят първото говорещо радио в Русе.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама