Във връзка с някои пропуски в образованието на важни чуждестранни държавни дейци по повод произхода на кирилицата, кръщението на Русия, кой какви книги е разнасял по света, Националният исторически музей (НИМ) организира експедиция до град Охрид в „македонската земя”, за да заснеме две старинни икони, съобщиха от НИМ. Съобразно световната музейна практика, директорът на НИМ проф.Божидар Димитров е поръчал копия на иконите, които ще бъдат поставени на съответното място в средновековната експозиция на музея.
Иконите са от епохата на Възраждането. Едната е на „Св.Св.Кирил и Методий”. Над образите им пише „Просветители български”. И за да не стане някоя грешка, иконописецът е добавил „Тия и се написаха буквите български. Празника им е на 11 май”, обяснява директорът на НИМ проф. Божидар Димитров.
Втората икона е на „Св.Седмочисленици”. Всъщност на тази икона светците са девет. Към известната седморка (Св.Климент, Наум, Ангеларий, Сава, Горазд, Кирил и Методий) са прибавени Св.Еразио (местен светец) и Св.Иван Владимир, зет на цар Самуил. Над образите на светиите пише „Св.Седмочисленици Просветители болгарски”. Та това може да дойде от „македонската земя” в края на Х век. Български просветители и български букви. По признание на самите местни зографи, рисували иконите.
Добави коментар