Депутатите вдигнаха минималната пенсия с 20 лева

10:49, 21 юни 17 25 352 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Парламентът реши на първо четене да повиши минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст на 180 лв. от 1 юли и на 200 лв. от 1 октомври 2017 г., предаде БГНЕС.

Решението бе прието на първо четене с промени в Законопроекта за изменение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и подкрепено единодушно, като 187 депутати гласуваха „за”. Законопроектът е внесен от Министерски съвет.

В мотивите се посочва, че с цел подобряване адекватността на пенсиите за трудова дейност е необходимо да се определи по-висок минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст. Според вносителите това може да се постигне именно чрез приемане на предложената със законопроекта промяна в ЗБДОО за 2017 г., с която се предвижда минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст да стане 180 лв. от 1 юли 2017 г. и 200 лв. от 1 октомври 2017 г.

Увеличението на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 161,38 лв. на 180,00 лв. представлява увеличение с 11,5%, а увеличението от 180,00 лв. на 200,00 лв. от 1 октомври 2017 г. представлява увеличение с 11,1%.

В резултат от предложената промяна със същите проценти ще се повишат минималните размери и на останалите пенсии за трудова дейност, които се определят в процент от пенсията за осигурителен стаж и възраст: пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствените пенсии.

Според направените разчети всички пенсии, които след преизчисляването от 1 юли с тежест 1,126 за всяка година осигурителен стаж ще останат с размери под 180 лв. или под минималния размер на пенсията за съответния вид, ще бъдат приравнени на новия минимален размер.

В резултат на увеличението на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст на 180,00 лв. броят на пенсиите в минимален размер ще се увеличи от 547 300 на около 668 000, или около 31,5% от пенсионерите за трудова дейност ще бъдат с минимални пенсии.

По време на дебатите Георги Гьоков от БСП обясни, че партията ще гласува „за” законопроекта, въпреки че е против него. „В политиките си никога не сме се противопоставяли за повишаване на доходите на възрастните хора, дори предложени от други политически сили, стига това да не е популистко. За каква адекватност на пенсиите става въпрос, щом 2 млн. пенсионери остават извън обхвата на предложението в този законопроект? Приемането на това предложение ще постави една група пенсионери в изключително неравнопоставено положение. Къде е равнопоставеността и справедливостта? БСП зачита принципа на равнопоставеност и не следва да има изравняване на пенсии за лицата с различен осигурителен принос. С преизчисляване на пенсиите може да бъде решен проблемът”, каза Гьоков.

„От името на БСП заявявам, че с това предложение не се решават проблемите на пенсиите, както и, че тази крачка засяга малко хора, а трябва да се вдигнат всички останали пенсии. Въпреки това ще гласуваме „за”, защото възрастните хора имат право на по-достоен живот и всяко увеличение на доходите им е нещо добро, макар и за само част от тях. Между 1 и 2 четене ще направим предложения за още по-справедливо увеличение на пенсиите“, посочи още депутатът от левицата.

Светлана Ангелкова от ГЕРБ се обърна към БСП за това, че „много ги боли“, че не са спечелили избори. „За какво нарушение на принципа на равнопоставеност и солидарност говорите? Към солидарност към 800 000 български пенсионери ли сте против“, запита тя, а Гьоков й отвърна, че ако БСП били спечелили избори щели да направят всичко, което били поели като ангажимент по време на предизборната кампания.

Николай Александров от ОП предложи БСП да си направят предложения с разчети от къде ще дойдат парите, а не само да критикуват.

„Подкрепяме всякакви усилия за търсене на възможности за увеличение на пенсиите, но те трябва да бъдат използвани по начин, по който да не увеличаваме дефицита“, каза Хасан Адемов от ДПС. Той посочи, че предлаганото увеличение е за сметка на дългово финансиране, защото всеки един бюджетен дефицит се финансира с дълг. „Това, което правим през всички години на прехода е, че през пенсионната система решаваме проблемите на социалната политика, което не е най- добрият подход“, посочи Хасан Адемов.

„Поставяме пенсионната система в тежко положение, в условия на тежък дефицит, само защото се опитваме през нея да решим всички останали проблеми“, заяви той. „Нека да разделим пенсиите от социалното подпомагане, как може да стане това - доходът на хората с минимални пенсии може да бъде допълнен специализиран фонд, както се прави в други страни“, уточни народният представител от ДПС. „НС и МС са задължени да мислят и да решат този проблем веднъж завинаги и да дадат отговора на въпроса - може ли през пенсионната система да решим всички проблеми в България“, каза още Хасан Адемов.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама