Румънското правителство падна, след като управляващата партия предприе необичайния ход да гласува вот на недоверие на собствения си премиер.
В подкрепа на вота гласуваха 241 народни представители срещу едва десет.
В днешното гласуване участваха само управляващите от Социалдемократическата партия (СДП) и техният по-малък коалиционен партньор от Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ). Сега двете се очаква да направят ново предложение за премиер пред президента Клаус Йоханис. Новият министър-председател ще разполага с десет дни, за да си осигури вот на доверие за своя кабинет.
Управляващата СДП поиска да се проведе гласуване срещу министър-председателя Сорин Гриндеану почти шест месеца, след като той състави правителство. На 14 юни СДП оттегли подкрепата си от Гриндеану, обвинявайки го, че забавя прилагането на реформите в страната.
Премиерът отказа да се оттегли доброволно от поста и обвини лидера на социалдемократите Ливиу Драгня, че иска „да концентрира цялата власт в ръцете си“. Самият Драгня не можа да стане премиер, тъй като е осъден за изборни измами, а в момента срещу него тече дело за злоупотреба с власт – обвинения, които той отрича.
Въпреки че Гриндеану стана премиер, Драгня продължи да управлява задкулисно, като конфликтът се е появил щом премиерът е започнал да се съпротивлява, пише агенция „Франс прес“.
Румънската икономика се справя добре, отбелязвайки най-бързия растеж (5,6%) в ЕС през първото тримесечие на годината, а усилията за борба с корупцията продължават. Въпреки това Букурещ не може да си позволи повече политически сътресения, тъй като Международният валутен фонд (МВФ) и Европейската комисия настояват за изпълнението на повече реформи.
Това е втората съществена криза, през която преминава СДП от повторното си идване на власт през декември, по-малко от година, след като трябваше да се оттегли доброволно от властта заради протести, повод за които стана пожар в нощен клуб, при който загинаха десетки. През февруари правителството беше принудено да се откаже от проектозакон облекчаващ антикорупционното законодателство.
Добави коментар