За първа година фестивалът за градска култура, който всяка година затваря знакови софийски улици за автомобилите и ги отваря за изкуството, ще се проведе на една локация - площад „Св. Александър Невски“, това съобщават от пресцентъра на Столична община. Събитията ще се проведат в две съботи и недели през месеците юни и август – съответно на 24, 25 юни и 26, 27 август.
Причината за промяната е подготовката на София за председателството на Европейския съвет през 2018 г. и желанието на организаторите по време на форума да представят младите български таланти от различни сфери на изкуствата.
„Това е част от тригодишния план за развитие на фестивала да се превърнем в платформа за артистите на България, които са на европейско ниво и трябва да са все по-важна част от културния диалог и живот на столицата“, казва Суни Данаджъ
„През всичките осем години на провеждане, София Диша се превърна в любим градски фестивал, многолик и многообразен, който се провежда на знакови места в столицата, като развива и насърчава талантите и диалога между творци и публика и недвусмислено показва колко активен е културният живот в града, което посочват и различните международни класации по отношение на София“, допълва заместник-кметът на СофияТодорЧобанов.
Идеята на организаторите е тази година фестивалът да се проведе в сърцето на града – площад „Св. Александър Невски“, което е знаково място от културно-историческа гледна точка.
„Тук се намират катедралният храм-паметник на св. Александър Невски, църквата „Св. София“, паметникът на Незнайния войн, Българската патриаршия – Свети синод, гроба на Иван Вазов и др.“-казва Стоян Зиков.
Площта на провеждане на фестивала е 12 651 кв. м., което се налага след все по-голямото нарастване на посещаемостта на събитието.
„Колкото и да са ни любими малките централни улици, те вече отесняват за размера на събитието, тази година очакваме посещаемост от над 50 000 души, в програмата са включени 200 участници, бюджетът ни е от 160 000 лева, от които 60 000 са от партньорите ни от Столична община“, казва още Зиков.
Основните принципи, на които се прави подбора на участниците са няколко: високо художествено съдържание, подкрепа на социална кауза и образователни елементи. Локацията на фестивала и през тази година ще бъде разделена на тематични зони: в „Творческа зона“ ще има прожекции на филми, изложби, голяма музикална сцена и литературни четения и представяния на книги; в „Детската зона“ са съсредоточени всички забавления за деца от различни възрасти; в „Спортната зона“ ще има свободен достъп до различни спортни съоръжения, както и уроци на открито и демонстрации; в „Базарната зона“ ще вземат участие български дизайнери и художници приложници. В новата зона „България“ ще бъдат представени български традиционни занаяти, музика и танци.
Добави коментар