Парламентът прие промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) на първо четене, предаде БГНЕС.
За гласуваха 102 депутати, против бяха 80 и трима се въздържаха.
С промяната се въвеждат правилата на Директива (ЕС) 2015/2376) на Съвета от 8 декември 2015 г. за изменение на Директива 2011/16/ЕС по отношение на задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане, наричана по-нататък „Директива (ЕС) 2015/2376)”.
Основна цел на предложението за промяна на ДОПК във връзка с Директива (ЕС) 2015/2376) е засилване на ефективността на административното сътрудничество между данъчните администрации чрез разширяване обхвата на автоматичния обмен на информация, като се създават правила за обмен на информация относно предварителните трансгранични данъчни становища и предварителните споразумения за ценообразуване, издавани в държавите членки.
Правилата, въведени с Директива (ЕС) 2015/2376), имат съществено значение за засилване на борбата с укриването на данъци и агресивното данъчно планиране и са в синхрон с няколко взаимнодопълващи се инициативи на Европейския съюз, свързани с мерките за данъчна прозрачност. Свиването на данъчната основа намалява значително националните данъчни приходи, което възпрепятства прилагането на благоприятстващи растежа данъчни политики в държавите членки.
Въвеждането на правилата на Директива (ЕС) 2015/2376 е от съществено значение и поради това, че по-голямата прозрачност относно издаваните от държавите членки данъчни становища ще стимулира справедливата конкуренция в областта на данъчното облагане. От своя страна, предварителните споразумения за ценообразуване са ефективна мярка за намаляване на рисковете, свързани с трансферното ценообразуване, и предотвратяване укриването на данъци.
В съответствие с изискванията на директивата в ДОПК се създават правила, съгласно които по реда на автоматичния обмен изпълнителният директор на Националната агенция за приходите следва да обменя с компетентните органи на държавите - членки на Европейския съюз, и с Европейската комисия информация за предварителни трансгранични данъчни становища и предварителни споразумения за ценообразуване.
В мотивите е записано още, че обменът на информацията, включена в отчета по държави, ще позволи на данъчните администрации в различните държави да предприемат мерки срещу вредните данъчни практики и да идентифицират лицата (предприятията), които изкуствено прехвърлят значителна част от печалбите си към юрисдикции с по-благоприятни данъчни режими.
По време на дебатите Георги Търновалийски от БСП заяви, че партията няма да подкрепи промените в ДОПК, тъй като те били направени в грубо потъпкване на Закона за нормативните актове. „Това е грубо потъпкване на Закона за нормативните актове и поради тази причина, няма да подкрепим предложените промени в ДОПК. Не са преодолени неясноти и евентуални противоречия в правоприлагането с този законопроект. Промените създават предпоставки за административен натиск и произвол”, посочи още Георги Търновалийски.
От своя страна депутатът от ГЕРБ Владислав Николов посочи, че с промените в ДОПК се цели да се усложни продаването на предприятията с данъчни задължения, които носят големи липси на бюджета. По този начин, според Николов, се защитава фискът.
Добави коментар