След серията лекции на различна правна тематика, представени пред възпитаниците на ПМГ „Баба Тонка“ гр. Русе, десетокласници от гимназията разиграха симулиран наказателен процес. С това събитие приключиха срещите на съдии и съдебни служители с ученици в рамките на Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ за учебната 2016/2017 година. Информация за инициативата съобщава прес центърът на съдебната институция.
Тема на процеса е бил казус за убийство, извършено от непълнолетно лице. Всеки от участниците в процеса е имал своята роля - съдия, съдебен заседател, прокурор, адвокат, подсъдим, вещо лице, свидетел. Като в напълно реален процес, заседанието по делото е било ръководено от председателя на съдебния състав – Магдалена Георгиева. Държавното обвинение е поддържано от прокурор Елица Пашева, а подсъдимият се е явил в съдебната зала със защитник – адвокат Никол Иванова.
По време на процеса съдът е разпитал всички призовани по делото свидетели, които са отговаряли на многобройните въпроси, задавани както от страна на обвинението, така и от страна на защитата. След разпита на свидетелите е било изслушано заключението на вещото лице по назначените съдебни експертизи. Обяснение по обвинението е дал и самият подсъдим. Накрая съдът е изслушал пледоариите на прокуратурата с искане за осъдителна присъда, на защитата – за оправдателна присъда и последната дума на подсъдимия, който до самия край е твърдял, че е невинен. След това съдът се е оттеглил на тайно съвещание.
Както повелява законът, в проведеното съдебно заседание по делото е бил съставен протокол, изготвен от съдебен секретар при РОС.
Присъстващите в залата прави са изслушали постановената в името на народа осъдителна присъда и кратките мотиви, дали основание на съдебния състав да признае подсъдимия за виновен, но не в умишлено убийство, а в убийство, извършено по непредпазливост.
По време на процеса в съдебната зала е присъствал младши съдия Атанас Димитров, който съобразявайки показанията на разпитаните по делото свидетели и заключението на вещото лице, както и пледоарите на прокурора, защитника и подсъдимия, е споделил пред участниците и публиката каква присъда би постановил той, ако трябваше да се произнесе по казуса.
Съдията и учениците са обсъдили отделни елементи от казуса, който макар и с образователна цел, се базира на действителен случай от преди няколко години, когато непълнолетно лице след употреба на алкохол, използвайки джобно ножче, извършва умишлено убийство, като голяма част от преките свидетели на инцидента, започнал като на шега с размяна на реплики, са също непълнолетни.
Така освен превенция на младежката престъпност и повишаване на правната култура на порастващите, инициативата дава възможност на младите хора да осъзнаят колко отговорна и нелека е работата на съдията при разглеждането и решаването на делата и че в кориците на всяко отделно дело са събрани животът и съдбата на много хора.
На раздяла съдия Димитров е връчил грамота на всеки един от участниците, а на г-жа Севева – зам. директор в ПМГ „Баба Тонка“, грамота за принос на гимназията към запознаването с дейността на съда и повишаване правната култура на подрастващите.
Добави коментар