Началото на възстановителните работи беше дадено с така наречения Японски проект и е чудесен пример за приемственост между общинската администрация през годините. „Ремонтът е на стойност 1,6 милион лева, като до момента такива мащабни възстановителни дейности не са правени. Всяка година малко по малко, благодарение и на различните проекти, по които кандидатствахме и отпуснатите суми от Общинския съвет успяхме да възстановим къща Клианти - безценна ценност, която задължително всеки трябва да се види“, каза кметът Иван Тотев.
Къща Клианти е обект, който разказва историята на хората, които са живели тук. В нея има изрисувана уникална и богата художествена декорация, стенописи и орнаменти. Някои от елементите са с 24-каратов златен варак. Уникални са и таваните, изписани в старинен стил и алафрангата с пейзажи на Константинопол и Виена.
„Къщата ще е на централно място като дестинация в Стария град и ще бъде един от най-посещаваните обекти. Надявам се ремонтът на Етнографския музей скоро също да бъде завършен и да започне ремонтът на Жълтото училище, за което вече има отпуснати средства. Промяната в Старинен Пловдив е вече видима и с проекти като този надскачаме нивото на Пловдив и се доближаваме на национално ниво“, допълни още Тотев.
Заслуга за цялостната реставрация имат арх. Румяна Пройкова, арх. Вера Коларова, арх. Кристина Станева, реставраторът Елена Кривошиева, изпълнителят Джовани Димитров. „Нашата работа носи много голямо удовлетворение и трудностите минават и заминават, крайният резултат остава. Щастлив съм, че мога да вляза в една къща, чиято реставрация сме завършили. Това е едно голямо постижение“, развълнувано заяви Джовани Димитров.
В къща Клианти може да се видят изящни рисунки, една от които се предполага, че е изглед на самата сграда, когато е построена през втората половина на 18 век. Първичната къща е съвършено различна от тази, която виждаме сега.
Добави коментар