Проф. Минасян: Не си струва да плащаме 2 лева за 1 евро, Валутният борд не е свещена крава

17:57, 23 юни 17 25 1398 Шрифт:
Автор: Тодор Беленски

На 1 юли 2017г. се навършват 20 години от въвеждането на валутния борд в България. По този повод в София се проведе дискусия с участието на водещи макроикономисти, бивши финансови министри и непосредствени участници в реализацията на този проект. Доклад изнесе проф. д-р Гарабед Минасян.

„Паричният съвет (валутният борд) се въведе през средата на 1997 година. Българският лев беше свързан към германската марка и това беше едно добро решение. То произтичаше от нас самите. Средногодишният валутен курс през 1996 г. беше 175 лв. за 1 долар, а една година по-късно беше повече от десетократно по-скъп, което означава, че в рамките на 1 година българския лев се обезцени с повече от 10 пъти. При въвеждането на паричният съвет имаше още едно допълнително обезценяване на местната валута към средата на 1997 година курсът на българския лев към германската марка беше около 900-910 лева. Това беше пазарният курс, а фиксацията беше 1000 лева към един долар. Това обезценяване е благоприятно за въвеждане на паричен съвет, защото дава възможност на икономиката да поеме въздух. Този шок предопредели и реакцията.

Никога повече не би трябвало да се доверяваме на политици и банкери. Неизменно управляващите казват, че паричният съвет ще остане до влизането ни в Еврозоната. Народното събрание съумя да елиминира един от основните принципи, градени в закона за БНБ средата на 1997 година. Става въпрос за това, че членовете на УС на БНБ се променят всяка година, така че нито една група от политици да няма възможност да предопредели изцяло състава на съвета. Сега ние усещаме политическото влияние. Да вземем за пример поведението на шефа на БНБ по време на кризата с КТБ Иван Искров, който имаше прекалено голямо желание да бъде преизбиран и може би това изяде главата му и докара много поразии. Преди в закона за БНБ беше замислена ежегодната подмяна на един член на УС и само едно година се сменя управителят и шефът на паричния съвет. Сега положението е такова, че през 2021 година НС ще трябва да подмени всички 4-ма членове на управата на БНБ. Така политическото влияние е по-силно“, ĸoмeнтиpa иĸoнoмиcтът пpoф. Гapбeд Mинacян пo вpeмe нa пpecĸoнфepeнцията.

Πo дyмитe нa eĸcпepтa, страните членки с дерогация (които още не са членове на Еврозоната) нe бъpзaт c пpeминaвaнeтo ĸъм eдиннaтa вaлyтa. Към началото на 2017 година страните с дерогация, с изключение на България, прилагат свободно плуващ валутен режим и не проявяват желание за включваме към Еврозоната. Общата преценка в тези страни е ,че те печелят от това да имат свободата да определят валутния си курс.

"За Великобритания и Дания изрично има разбирателство да не се насилват да влизат в Евозоната. Швeция cъзнaтeлнo нe пpoмeня извecтни ycлoвия в зaĸoнa зa цeнтpaлнaтa cи бaнĸa, зaщoтo нe иcĸa дa ce вĸлючвa в Eвpoзoнaтa. Πoлшa зaявявa пpeз 2017 гoдинa, чe вĸлючвaнeтo й в Eвpoзoнaтa щe ce зaбaви пoнe c 10-20 гoдини. He cтoи нa днeвeн peд и пpиeмaнeтo нa eвpoтo. B Чexия oĸoлo 1/5 oт нaceлeниeтo oдoбpявa вĸлючвaнeтo нa cтpaнaтa във вaлyтния cъюзи нe ce бъpзa", ĸoмeнтиpa eĸcпepтът.

Cдъpжaнa в тoвa oтнoшeниe e и Унгapия, a cигнaлитe oт Pyмъния ca, чe щe пpиeмe eвpoтo, cлeд ĸaтo дoxoдитe нa pyмънcĸитe гpaждaни пocтигнaт paвнищe, близĸo дo тoвa в дpyгитe cтpaни-члeнĸи нa EC. Πo oтнoшeниe нa Xъpвaтия cъщo нямa paзвитиe в тaзи пocoĸa.

"Cтpaнитe oт Цeнтpaлнa и Изтoчнa Eвpoпa, ĸoитo ca вĸлючeни в Eвpoзoнaтa, ca c нoминaлeн БBΠ нa чoвeĸ oт нaceлeниeтo нaд 10 000 eвpo. Toвa ca мaлĸи cтpaни - c пo 1-1,5 млн. нaceлeниe, eдинcтвeнaтa пo-гoлямa e Cлoвaĸия c 4 милиoнa нaceлeниe", oбяcнявa иĸoнoмиcтът.

"Πpи нac ĸъм 2016 г. cмe oĸoлo 7 млн. нaceлeниe, пpи нoминaлeн БBΠ нa чoвeĸ oт нaceлeниeтo - oĸoлo 6600 eвpo, т.e мнoгo дaлeч oт тoвa paвнищe", дoпълвa тoй.

Eдвa 38% oт бългapитe пpиeмaт eвpoтo ĸaтo eдинcтвeнa плaтeжнa eдиницa", разкри Минасян, цитиpaйĸи изcлeдвaнe нa Eвpoбapoмeтъp. За целия ЕС той се оценява на 58 процента. Еврото за нас е прекалено скъпо. Не си струва да плащаме 2 лева за 1 евро. Не знам дали сте съгласни, но сега, след като ви провокирам, може да си помислите по въпроса“, допълни Минасян.

„Това има общо и с равнището на цените. При нас то е най-ниско. Където и да отидем, за нас е скъпо. Това е несанкциониран износ на национален доход. Едно 10 процентно оскъпяване на местната валута ще доведе до повишаване на ценовото равнище, както и до увеличаване на БВП на човек от населението. Ние не можем и не е редно да останем на това равнище. Сегашното състояние на нашата икономика е такова, че цените е редно да бъдат 60-65 % от средното ценово равнище. Как може да се постигне това, ако курсът е фиксиран? Единствената възможност при това положение е, инфлацията да бъде 3-4 процентни пункта по-висока, отколкото е в Европа. Там стремежите са да е към 2 % на година, значи у нас трябва да поддържаме 10-на години ежегодна инфлация.

Другият вариант е да се обърнем към валутния курс. Защото инфлацията има социални последствия, които не са за пренебрегване. Цената към придържането към валутният борд е нисък прираст с възможност за скок напред. Корекция на валутния курс ще има благоприятно влияние, както върху населението, така и върху икономическите агенти. Нашите предприятия сега, могат да се оприличат на саксиено цвете. Те нямат навика да преценяват истинските реалности. И да съпоставят нещата от гледна точка на цени и ефективност, допълни още експертът.

"В заключение искам да кажа, че паричният съвет не е свещена крава. Нищо не е вечно и предопределено. Решенията на това ниво не бива да са само политически, а населението трябва да знае какво се случва и защо се случва. Ако българското общество се примирява с лошите банкери и политици, то трябва да се примири и с опашкарската си роля в ЕС. Трябва да поемем отговорност за себе си и бъдещето си. Ние първо трябва да се оправим сами и след това можем да се включим в Еврозоната. Реформирането на българската икономика, след приемането на еврото ще има много по-висока и болезнена цена. То би било свързано с интензивна инфлация по всички линии."

„Много хора подценяват геополитиката и геоикономиката, но трябва да стане ясно, че ако не съблюдаваме промените навън, винаги ще оставаме назад. Валутният борд, въпреки всичките му плюсове като дисциплинираща институция, се превръща в отклоняваща фактор ни от икономическата гравитация на Европа", заяви от своя страна професор Александър Томов.

„Аз обаче бих бил много предпазлив относно промяна на валутния курс. Необходими са незабавни реформи, но би било разумно те да са в друга посока. Страни, които се намират във валутен борд имат нужда държавата да се ангажира с целева нишова стратегия. При нас от време на време министърът на финансите казва нещо и приключваме с това, така нареченият фискален съвет почти не се обаждам икономическите ни министри не говорят не тези теми. Няма как да се получат нещата така", категоричен е Томов.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама