Знаете ли, че от 2012 насам официалните продажби на колела в повечето eвропейски страни надминават тези на новите автомобили? А считано от началото на тази година велосипедите в Копенхаген, например, вече официално са повече от регистрираните МПС.
Заедно с това обаче растат и лошите статистики. Само в Лондон на всеки 90 секунди изчезва по едно колело. И то при положение, че повечето от кражбите изобщо не стигат до гишетата в полицията. На другите континенти пложението не е по-различно.
Като прибавим към това непрекъснато растящите цени за прилична машина, безхаберното отношение на шофьорите към велосипедистите, както и безобразното състояние на пътищата у нас, като че ли не оставаме с много опции, ако сме решили да въртим педалите за здраве.
Важното обаче е да сме навити да започнем. Защото начин винаги има. Продавалниците са пълни с обяви за велоергометри на втора ръка. А дори и да държите на нещо неупотребявано и в гаранция, най-евтините стационарни колела са под 200 лева.
Предимствата на педалирането са много – нови мозъчни клетки, увеличен капацитет на сърцето и белите дробове, здрави стави и колена, нормално кръвно, тик-такаща отделителна система, прилив на ендорфини, топящи се мазнини, редуцирано тегло, повишно самочувствие..., плюс още куп неща, без да навлизаме в детайли.
Да, всички ходим на работа, имаме деца, възрастни родители, една камара болежки от годините прекарани пред комютъра или на дивана пред плазмата, но...
Като разход на време няма по-ефикасен начин да се грижиш за тялото си от спортуването вкъщи – не пътуваш до залата и обратно, не харчиш пари за зала и нерви по сфетофарите, не се съобразяваш с никого, няма нужда да се доказваш пред никого, не мислиш как си облечен, не мъкнеш цял ден някакъв сак пълен с дрехи, които после трябва да качиш за пране, а след това пак да свалиш, за да е готов за следващия път... А! И банята е на две крачки, изцяло на твое разположение!
Шегата настрана, безценните предимства на тренировките в домашни условия всъщност са две:
• Пестиш време, което ти дава възможност реално да отделяш едни 30 минути за здравето на тялото и душата си.
• Можеш да тренираш на гладно, за което е доказано, че направо разгонва фамилията на мазнините.
Точно така. Понеже мазнините са застрахователната полица на организма, за да издаде заповед на мастните депа да влезнат в действие като енергиен източник, на мозъкът му трябва нещо, което да приеме като екстремна ситуация. Е, подобно нещо е умереното аеробно натоварване. 65-70% от максимално сърцебиене или между 80 и 85 оборота в минута. Но без да ни е тежко на предните бедра. Защото това е тренировка с акцент върху разграждането на мазнини, а не за крака или същинско кардио.
Нека за начало си стиснем ръцете на 20 минути. За да започнем отнякъде. По нататък ще влезем в детайли и вариации на този тип тренировки. Имаме цяла година за това.
Засега е достатъчно да знаем, че наистина няма нужда от повече въртене, защото веднъж задействан, процесът на разграждане на мазнини продължава още около час. Независимо от активността ни в този период.
Утре ще разясним какво означава на гладно, стартиране на метаболизма и изобщо ще си поговорим за храненето..., преди закуската.
Добави коментар