Румен Радев и Никос Анастасиадис: България и Кипър споделят общи позиции по отношение на енергетиката, миграцията и политиките за стимулиране на икономическия растеж в ЕС

15:40, 27 ное 17 / Политика 25 464 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Отличният политически диалог между България и Кипър е естествено продължение на дългогодишните културни и исторически връзки и на споделените ценности на държавите членки на ЕС. Това заяви държавният глава Румен Радев на съвместна пресконференция с президента на Република Кипър Никос Анастасиадис. Българският държавен глава е официално посещение в страната по покана на кипърския си колега.

По време на посещението на президента в Кипър между двете страни бяха подписани Меморандум за сътрудничество в областта на корабоплаването и тригодишна Програма за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката за периода 2018-2021 г. от заместник-министъра на външните работи на България Емилия Кралева и министъра на земеделието, развитието на селските райони и околната среда Никос Кугиялис.

Румен Радев запозна Никос Анастасиадис с приоритетите на България в рамките на предстоящото Председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. “Уверен съм, че приоритетите на България са общи и за двете страни. Намирането на консенсус в динамичното време, в което живеем, е важно, за да бъде Европейският съюз единен и силен”, каза българският президент и благодари за готовността, с която институциите на Кипър споделиха опита си от успешното европейско председателство през 2012 г.

Насърчаването на конкурентоспособността на отделните европейски държави и на Европейския съюз е възможно да бъде постигнато само чрез утвърждаването на Кохезионната политика като фактор за икономически растеж, подчертаха двамата президенти. “Ние трябва да отстояваме Кохезионната  политика, защото в Европа може да има прогрес, само когато споделяме обща цел за изравняване на стандарта на живот и за условията на труд за всички граждани”, заяви още Румен Радев.

Българският президент призова за нови мерки в подкрепа на бизнеса, които да насърчат двустранния икономически обмен, който през 2015 г. достига 200 млн. лева. Никос Анастасиадис оцени от своя страна високо и приноса, който българската общност в Кипър има за икономическото развитие на страната.

Президентът Радев изрази признателността на страната ни за създадените от Република Кипър отлични условия за живот, труд и образование за многобройната българска общност на острова. “България е признателна за това, че в Кипър вече са създадени над десет български съботно-неделни училища, а религиозните права на българската общност са уважавани и защитени”, заяви държавният глава и подчерта, че страната ни ще работи за повишаване на качеството на образованието, което улеснява професионалната реализация на големия брой кипърски студенти, обучаващи се в български университети.

Румен Радев и Никос Анастасиадис бяха единодушни, че проектите за диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на енергийни ресурси за нашия регион са в интерес на сигурността и развитието и изискват обединените усилия на всички държави от Югоизточна Европа.

Президентът Никос Анастасиадис изрази увереност, че България ще бъде достоен ръководител на дискусиите по време на нашето председателство на Съвета на ЕС и пожела успех на страната ни. “България и Кипър изразиха вярата си в Обединена Европа, основана на изконните принципи на демокрацията и сътрудничеството. Двете страни споделят общи позиции по ключови въпроси, между които енергетиката, миграцията и политиките за стимулиране на икономическия растеж“, потвърди Никос Анастасиадис. Той добави, че България има подкрепата на Кипър за създаване на добросъседски отношения и разширяване на сътрудничеството със страните от Западните Балкани. „Изразявам дълбоката благодарност и високата оценка на целия кипърски народ за дейната подкрепа на България по отношение на Кипърския въпрос”, заяви кипърският президент. 

По време на срещата Румен Радев изрази подкрепата си за усилията на Кипър за укрепване на мира, стабилността и сътрудничеството в регионите на Източното Средиземноморие, Близкия изток и Северна Африка в рамките на различните формати за политически диалог.

 

 


 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама