Над 10 000 души са се възползвали от възможността безплатно да направят проверка дали притежават акции от масовата приватизация и в кои дружества чрез персоналния си идентификационен код, показа справка на БНР в Централния депозитар.
Повечето от нас имат такъв код, издаван от Национална агенция за приходите /НАП/ с цел по-бързо и лесно деклариране и плащане на данъците си. По този начин най-лесно би се решил и проблемът на хората, които живеят в малки населени места и трудно биха намерили инвестиционен посредник, който да направи справката им за притежаване на акции от масовата приватизация.
Всъщност чрез инвестиционен посредник, справка са направили около 50 души. Но има и един важен детайл, ако акциите са придобити по наследство. "В този случай ще трябва по всяка вероятност човек да се обърне към инвестиционен посредник и там на място, като бъдат представени съответните документи за наследници, смъртен акт и т.н., да се направи съответната справка", обясни икономистът Иван Стойков от финансовия портал „Моите пари“.
След като е направена справката и е установено наличие на определен брой акции в едно или повече дружества, следва още по-сложният въпрос какво се е случило с тези дружества и как можем да влезем в правата си.
"За всеки приватизационен фонд вече холдинг, сме се постарали да намерим борсовия му код, който сме изписали на нашия сайт и отделно имаме препратки към неговия профил на сайта на Българската фондова борса. Там ежедневно се публикуват котировките на акциите на съответното дружество", коментира Стойков.
Добави коментар