В продължение на повече от седмица заради застудяването станахме свидетели на десетки случаи, в които хората помагат на изпаднали в беда щъркели. Днес експерти на Регионалната инспекция по опазване околната среда и водите в Русе ще обиколят Североизточна България, за да поставят алуминиеви пръстени на уловените бели щъркели.
До момента над 70 щъркели са спасени от хора. От Регионалната инспекция по опазване околната среда и водите в Русе благодариха на хората, които са спасили бедстващите птици, но заявиха, че не е желателно да бъдат в много близък контакт с животните, защото никой не може да каже какви вируси и зарази носят и трябва да знаят, че това са диви животни, защитени от Закона. Човешката намеса не е желателна още защото съществува риск да се променят техните инстинкти.
Предвижда се опръстяването това да стане по предварително уточнен маршрут, който започва от Силистра и продължава през общините Дулово, Главиница и Исперих. След опръстеняването птиците ще бъдат освободени в природата.
Дейността е съгласувана със специалисти от Центъра за рехабилитация и размножаване на редки видове на "Зелени Балкани" в Стара Загора. Пръстените са предоставени от НПО, но дейността се координира от Българска орнитологична централа към БАН. Всеки пръстен съдържа информация - уникален номер и имената на страната и организацията, от която е поставен.
Опръстеняването е един от най-простите и достъпни методи за изучаване на миграцията и поведението на птиците. Повторното улавяне, наблюдение или намиране на мъртви екземпляри е незаменим източник на информация за птиците.
Продължават да постъпват сигнали за бедстващи птици на територията на РИОСВ в Русе. До момента те са неоснователни, тъй като птиците не са наранени или с обледени крила, се казва в съобщението.
Добави коментар