Не е особено приятно да погледнете в ушната мида на човека да вас и да установите, че ушната кал е плъзнала там. Единственото решение изглежда е да прибегнем до клечките за уши, но специалистите по УНГ не са на това мнение.
Ушната кал - защо е важна
Секретът не се появява без причина, а за да предпазва слуховия орган. Става дума за една смесица от мазнини, която поддържа стойностите на pH ниски, а това прави средата неблагоприятна за микробите. Освен това защитният слой улавя миниатюрни чужди тела, които нямат работа в ухото.
Как обаче да се освободим от нея?
В никакъв случай не се опитвайте да я изваждате от ухото с помощта на клечки с памук. "Това не действа", казва д-р Щефен Кнопке, ръководител на клиниката по УНГ в Берлин Шарите. С клечката набутваме ушната кал още по-навътре в ухото, "както се случва с четката за тоалетна."
Ушната кал е жълта на цвят. Едва в контакт с кислород, тя добива специфичния кафеникъв оттенък. Кнопке съветва да отстраняваме с кърпата това, което се е събрало в ушната мида след душ. Тук важи правилото: Ушната кал трябва да се извади, само когато запушва ухото. С това обаче трябва да се заеме лекар.
Внимание! Има опасност от нараняване
Съществуват и други възможности за почистване на ушите като специалните почиствачки, които представляват малки метални бримки, с които човек може да "изгребе" ушната в кал ухото. Тук не същестува опасността да набутате навътре мръсотията, но едно неволно движение може да увреди тъпанчето. Затова по-добре е да се вслушаме в съветите на експертите.
Какво трябва да знаем за почистването на ушите
18:10, 26 мар 18 / Любопитно
25
468
Шрифт:
Добави коментар