Родното гъбопроизводство страда от чуждестранния внос

13:00, 02 юни 18 25 613 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Производителите на гъби в страната се оплакват от сериозната конкуренция на вносните полски гъби, които подбиват цените.

Русенското село Красен е първото село в България, в което е започнало гъбопроизводство. Тук е построен и първият гъбозавод на Балканите. Всяка година местните жени приготвят ястия по стари рецепти с гъби, а производителите представят своята продукция. Традицията обаче е заплашена от сериозната конкуренция на чуждестранния внос, съобщава БНТ.

„В региона намаляха драстично гъбопроизводителите. Не заради друго, а заради вносната полска гъба, която подбива пазарите”, отбелязва Йорданка Чурова, кмет на с. Красен.

„Казват, че са по-трайни, докато нашите са натурални и трайността им е по-малка. Затова по големите вериги са вносните гъби”, обяснява Маргарита Бенева. „Обработват ги в барокамери и с препарати основно и това ги прави по-устойчиви, както почти всички плодове и зеленчуци, които са внос”, допълва Павел Николов, гъбопроизводител.

За сметка на това Павел, който от 10 години се занимава професионално с отглеждане на гъби, твърди, че родните производители залагат на натуралното, което е с по-добро качество и вкус. 

Най-младият гъбопроизводител в Красен смята обаче, че има какво да се желае и от държавата. „Може би от 10 години насам няма никакво финансиране и субсидии за гъбопроизводителите”, заявява той.

Все пак Павел Николов е оптимист, че българинът избира родното проиозводство. Затова всеки всеки месец предлага на пазара по 8 тона бяла и кралска печурка.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама