Фалшивите новини са една от най-големите заплахи. Те атакуват доверието помежду ни и между институциите и хората. Това е едно от предизвикателствата, тъй като все още нямаме цялостен обхват. С малки стъпки трябва да ограничим обхвата на този феномен. Това правим и с екипа ми. Това каза пред БНТ Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и общество.
До юли Габриел очаква големите социални платформи да приемат кодекс за борба с дезинформацията. До октомври да има видими резултати, а през декември ще бъдат предложени следващите мерки.
Кибератаките не познават граници, затова трябва да се работи координирано на ниво ЕС и отвъд. Искаме по-интегриран подход. Всяка година държавите членки ще се събират и ще симулират кибератаки. На тази основа базираната в Атина агенция "ENISA" ще помогне с конкретни решения. Трябва да инвестираме и в човешкия потенциал, каза Габриел. Във всяка една държава членка да има център, за да се реагира бързо в случай на атака.
През юни започва проектът "Цифрова възможност", който дава шанс на 5000-6000 студенти да направят стаж в друга страна членка. Стажът е платен, в рамките на програмата "Еразъм+". Двойно увеличение има на средствата за образователната програма на ЕК. Инвестицията в образованието не е дългосрочна инвестиция, но е тук и сега. Много важно е да дадем на активните възможност да използват новите технологии, добави Мария Габриел.
Добави коментар