Каква е връзката между всяка крачка и замърсяването на океаните? Отговорът на статистиката е: джапанките. Те действително са един от най-големите замърсители на водните басейни. Особено в зоната на страните, където климатът предполага масовата употреба на сандали и чехли. Теченията разнасят изхвърлените джапанки къде ли не. Но в Кения са намерили сериозен стимул за улавянето и събирането на този отпадък, предаде БНТ.
Рециклираща компания превръща старите и ненужните джапанки в оригинални произведения на изкуството. При това - без да вкарва голямо количество енергия и химия в процеса.
Събраният по крайбрежието материал се измива в сапунена вода и след отстраняване на каишките, изплаква се допълнително и се дезинфекцира. После джапанките се подреждат по цвят и размер. В същите складове се сортира и остатъчен материал от изолации за сгради, който влиза в употреба.
Следва изрязване по специален калъп и залепване на отделните елементи. Превърнат ли се в едно цяло, сръчните ръце на майсторите оформят фигурите на различни животни в смайващо ярки цветове. Получават се същински малки произведения на изкуството. Или пък по-големи - такива, при които върху основата от строителна пяна и стиропор се наплъстява слой от разноцветни подметки.
Следва повторна дезинфекция и... продуктът е готов за продажба.
Сувенир, играчка или произведение на изкуството - трудно е да се определи точно какво представляват кенийските фигури от джапанки. Важното е, че те предлагат красиво решение на проблема с плаващите отпадъци с процес, в който нищо не се губи. Дори и изрезките от подметките не се изхвърлят. Те са чудесно покритие за детски площадки.
Добави коментар