Социалният министър и омбудсманът се срещат с родители на деца с увреждания

09:36, 15 юни 18 25 415 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Социалният министър Бисер Петков и омбудсманът Мая Манолова ще разговарят с протестиращи родители на деца с увреждания. Целта на срещата е да бъде обсъден законопроектът за личната помощ, разработен от обществения защитник.

Майки на деца с увреждания от началото на месеца живеят в палаткови лагери с настояване за законови промени, които да гарантират достоен живот на децата с дефицити. Техните протести станаха причина социалният министър да подаде оставка. След това обаче той беше отново възстановен на поста, за да бъде продължен диалогът.

Очаквам ясния ангажимент на социалния министър към работата по законопроекта за личната помощ за хора с увреждания. Няма ултимативно поставени искания. Няма теми в исканията на протестиращите, които да не подлежат на обсъждане, на постигане на съгласие, така че страната, която трябва да направи крачката и да свърши своята  част от работата е социалното министерство. Това каза омбудсманът Мая Манолова в интервю за БНР.

„Аз се надявам, че числата, които ще представи днес социалното министерство ще звучат разумно и ще се във финансовите възможности на бюджета на държавата. От друга страна трябва да кажа, че всъщност бюджетът така или иначе е предназначен за българските граждани, така че животът и здравето би следвало да бъдат извадени пред скоби и грижата за тях да бъде приоритетна. Така че няма как финансовата обосновка, или представите на социалното министерство, че ще струва прекалено много пари да доведат до отхвърляне на исканията на хората с увреждания“, коментира тя.

Манолова обясни, че между 180 и 200 млн. лв., чрез различни пера на социалното министерство и се предоставят на хората с увреждания, са за чужда помощ за тези, които имат нужда от подкрепа в ежедневното си съществуване.

„Наистина тази система не дава усещане на хората, че могат да управляват този процес по асистентските грижи и че могат да управляват живота си. Не дава и сигурност и спокойствие на семействата на хората с увреждания, защото тези, които са се посветили на 100% в грижата за своите деца, въпреки този труд, които полагат, се оказват без здравни осигуровки и абсолютно изключени от системата“, отбеляза тя.

Омбудсманът уточни, че в системата за лична помощ се харчат около 200 млн. лв., но има нужда от преразглеждане на разпределянето на средствата: „Трябва да се прегледа начинът, по който се харчат тези пари и системата да се преподреди. В момента няма никаква разлика свързана с потребностите на лицето с увреждания – дали то е в будна кома, неподвижно, или става дума за лице, което работи, но има трудно с придвижването и трябва да бъде подкрепено друг обем асистентски грижи. Т.е. този подход даваме едни пари, равни за всички – не е добър. Не отразява специфичните нужди на тази уязвима група“.

Манолова подчерта, че идеята да се правят индивидуални оценки за потребностите на лицата е една от основните точки в реформата, с която се занимава социалното министерство. „Ако държавата ще подкрепя, е нормално тази подкрепа да бъде целева, конкретна и съобразно нуждите“, смята тя.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама