Летящият персонал на американските авиокомпании по-често е засегнат от някои видове рак - на тироидната жлеза, на кожата, на гърдата, в сравнение с общото население на САЩ, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес и БТА.
По-голямата честота на раковите заболявания може да е свързана с годините, прекарани на борда на самолети.
Според учени от Харвардския университет малко повече от 15 на сто от участвалите в изследването 5366 служители от летящия персонал вече са били диагностицирани с ракови заболявания. Като взели под внимание възрастта, учените констатирали, че сред членовете на екипажа е налице по-голяма честота на някои видове рак, включително рак на гърдата - 3,4%, при 2,3% за общото население, рак на шийката на матката - 1%, при 0,7% за общото население, рак на стомашно-чревния тракт - 0,47%, при 0,27% за общото население, рак на тироидната жлеза - 0,67%, при 0,56% за общото население.
Изследването открива връзка между всяко 5-годишно увеличаване на работата на стюардеса на борда на самолет и различен от меланом рак на кожата. За сметка на това продължителността на работата на борда на самолет изглежда не е свързана с рака на гърдата, на тироидната жлеза и с меланом, но е свързана с увеличен риск от рак на гърдата за жените, които нямат деца или са родили 3 или повече деца.
Резултатите от изследването са публикувани в Environmental Health.
Добави коментар