Социалният министър Бисер Петков ще бъде изслушан в ресорната парламентарна комисия заради проблема с интеграционните добавки на хората с увреждания. Очаква се министерството да предложи спешно законодателно решение.
Това се налага, след като Върховният административен съд отмени разпоредби от Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания и реши, че добавката не трябва да е обвързана с гарантирания минимален доход, а с индивидуалните потребности, съобщи БНР.
Отменените разпоредби предвиждат хората с увреждания да получават месечна добавка за транспортни услуги равна на 15% от гарантирания минимален доход, както и добавка за ползване на информационни и телекомуникационни услуги в размер на 20 на сто от този доход. През 2018 година той е 75 лева, което значи, че двете добавки са съответно 11,25 лева и 15 лева.
Според върховните съдии унифицирането им създава обективни пречки за социалната интеграцията на хората с увреждания, а водещият критерий според закона са единствено индивидуалните потребности на конкретния получател.
Министър Петков обясни, че с предложението на социалното министерство трябва да се отстрани противоречието между Закона за интеграция на хората с увреждания и правилника за прилагането му:
"Решението не важи за хората, които са получавали досега, тъй като то няма връщане назад, тъй като съдът отменя текстове от правилника и тези текстове, отменени, няма как да действат. Така че това, която преди решено на подзаконово ниво, може би за да се даде по-голяма гъвкавост, сега народните представители да го гласуват в закона. Това е временното решение. Имаме идеи за интеграционните добавки, но все още не са узрели и обсъдени с всички, за да можем сега да ги предложим, пък и не са обезпечени с финансови средства", коментира той.
Добави коментар