Делфините могат да разпознаят себе си в огледалото, имат чувство за социална принадлежност и общуват помежду си.
Изследване на генома на делфините показва, че морските бозайници имат сходни с човешките гени, които отговарят за развитието на интелекта.
Според Лори Марино, невролог от университета Емъри, те разбират абстрактни понятия и могат да правят всичко, което и шимпанзетата могат. Учените твърдят, че когато става дума за интелигентност и социално поведение делфините се доближават до нас не по-малко от най-близките ни родственици - маймуните.
Мозъкът им обаче оперира по начин, съвсем различен от този на приматите.
Учените изследвали генома на делфина афала. За разлика от обикновения делфин афала има по-къса муцуна и черна елипсовидна ивица около очите. Гръбната страна на тялото е черна или тъмносива, а коремната – светла. Те установили сходни промени в гените, които отговарят за развитието на нервната система.
Затова делфините могат да разпознаят себе си в огледалото и имат чувство за социална принадлежност. Те знаят не само кои са, но и кои са групите, към които принадлежат. Един делфин е способен също много бързо да установи здравословното и емоционално състояние на друг делфин.
Добави коментар