Google е компания, която повечето хора веднага асоциират с интернет търсачка. С времето тя се е изградила и като познато име в света на доста други онлайн услуги като имейл, карти, онлайн реклама, Android и т.н. Google обаче има доста други проекти. Някои от тях, като автономните коли в Waymo и балоните в Project Loon са също добре известни. Компанията има и едно по-тайно звено, което е известно с абревиатурата ATAP. То разработва някои по-необикновени проекти и технологии в търсене на нови успехи и бизнеси за Google.
ATAP (Advanced Technologies and Products group - Група за развитие на технологии и продукти) е част от структурата на Google
От няколко години насам ATAP не разработва възможно най-откачените идеи, а търси идеи за технологии и продукти, които реално може да се приложат на пазара и имат бизнес потенциал.
Един от тях е малко устройство, което може да се управлява и да реагира според емоциите или реакциите на потребителя. Източникът на изданието го описва като своеобразен "смартфон" без дисплей.
Друг проект е "умно яке", което се свързва със смартфон - Project Jacquard. То може да струва около 350 долара и позволява на потребителя да управлява телефона си като докосва плата на якето.
Един от по-известни проекти на ATAP е Project Ara - това трябваше да бъде модулен смартфон, който потребителите могат да сглобяват с най-различни модули и функции. Телефонът беше почти готов за пазара, но в последният момент е бил отказан заради високата си цена и факта, че ще се конкурира директно с другите собствени телефони на Google - Pixel.
Един от любимите проекти на ATAP е Spotlight Stories. Това е технология за създаване на 360-градусови видео истории, които могат да се гледат с очила за виртуална реалност или просто с телефон.
Популярен е и Project Tango. Чрез тази технология смартфоните могат да създават 3D модели на обекти и помещения. Първоначално идеята беше това да е възможно за отделен телефон, но сега ще стане част от самия Android.
ATAP работи и по Project Soli. Това е малък чип, който да "улесни взаимодействието между човек и устройство". Чипът може да бъде сложен във всяко устройство, като чрез него то може да засича дори най-малките движения на пръстите на ръцете. Така на практика всяка джаджа може да да се управлява с жестове.
Добави коментар