Учени от Северозападния университет в САЩ заключиха, че у жените, които имат няколко деца, се наблюдават признаци на ускорено клетъчно стареене, съобщи "Лента", цитирана от БТА.
Изследването обхванало около 1000 филипинки на възраст между 20 и 22 години. 102 жени имали по две деца, 28 жени - по 3 деца, докато 507 участнички никога не са били бременни, а останалите имали по едно дете.
У участничките били изследвани биологични маркери на стареенето, като дължината на теломерите и епигенетичната възраст, т.е. количеството епигенетични изменения, които обикновено се увеличават с годините.
Оказало се, че всяко раждане на дете предизвиква клетъчни изменения, които се равняват на стареене със средно 0,5-2 години. Теломерите "остарели" с 0,34-3,67 години, а епигенетичната възраст се увеличила с 0,29-0,63 години. При това ранната бременност оказва по-силно въздействие върху съкращаването на теломерите, особено у жените, които забременели в тийнейджърска възраст.
Учените отбелязват, че по време на бременността епигенетичният статус на клетките не показва признаци на стареене. Това навежда на мисълта за съществуване на имунологични и физиологични промени при развитието на плода, които включват повишаване нивото на естрогена и изменения в състава на имунните клетки. Естрогенът може да намали нивото на окислителния стрес и да защити теломерите от увреждания.
Резултатите от изследването са качени на сайта MedicalXpress.
Добави коментар