Консумацията на храни, богати на фибри, намалява ефектите на стреса в червата и поведението ни, се твърди при ново изследване, поместено в The Journal of Physiology, пише puls.bg
Стресът е сериозно състояние, което засяга здравето и може да причини редица промени в червата и мозъчните процеси. Те от своя страна се отразяват на поведението ни. През последните години имаше повишен интерес от страна на медицинската наука по отношение на връзката между бактериите в червата и обвързаните със стреса разстройства, в това число тревожност, депресия и синдром на раздразненото черво.
Бактериите, които естествено населяват червата, отделят късоверижни мастни киселини (SCFAs), които са основния източник на хранителни вещества за клетките в тази част на тялото. Храни, като пълнозърнести продукти, бобови култури и зеленчуци, богати на фибри, стимулират производството на тези късоверижни мастни киселини.
Известно е, че продължителният стрес влияе на червата, като прави бариерата от вътрешната страна на червата и останалата част от организма по-малко ефективна и слаба. Това означава, че неусвоените хранителни частици, бактерии и други микроорганизми преминават през пропускливата слаба чревна стена в кръвообращението и създават условия за постоянен възпалителен процес в организма. Късоверижните мастни киселини, оказва се, могат да „поправят“ тази пропускливост.
Тези резултати хвърлят нова светлина върху механизма, по който чревните бактерии оказват влияние на мозъчната дейност и поведението, както и върху чревното здраве. Разработването на диетични режими, насочени към поддържането на тези бактерии, очевидно ще може да се използва при терапията на стресови разстройства.
Добави коментар