Български и френски археолози откриха впечатляваща гробница от втората половина на IV и началото на III век преди Христа при спасителни разкопки по северния склон на хълма "Буджака".
В подмогилния насип с площ около 180 квадратни метра те разкриха най-голямата фамилна гробница, известна досега от проучванията на некропола на Аполония. Тя има правоъгълна форма, 6.2 х 8 метра.
Външните стени са от масивни добре оформени квадри без спойка. В нея се разкриха скелетните останки на две жени и един мъж, вероятно членове на знатна аполонийска фамилия.
Два от гробовете са от типа „цистови” при които правоъгълната гробна камера и покритието и са от масивни каменни блокове. В централно разположеният гроб е открит оскъден гробен инвентар.
Стените на гробната камера са оцветени в червено (цветът на прераждането). Анализът на находките води до научната хипотеза, че гробът е на жена. Аналогично съоръжение е в югоизточния ъгъл.
В него са положени останките на индивид от мъжки пол с по-богати и разнообразни гробни дарове - две бронзови стригили, олпе и лекити (съдове за благовония).
Върху покритието на втория гроб, на каменна платформа са положени останките на жена. Това е най-късното погребение, извършено в обема на гробницата, след което е натрупан могилният насип.
Анализът води до заключение, че гробницата е от времето, когато черноморските полиси и околните тракийски династии са завладяни от Македонската империя на Александър Велики и наследника му Лизимах.
Добави коментар