Любопитни факти за Коледа, които може би не знаете

08:00, 22 дек 19 / Любопитно 25 10829 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Коледа наближава и празничното настроение вече се усеща във въздуха. Освен с украсата, подаръците и богатата трапеза, празникът се свърза и с много любопитни факти. Някои от тях вероятно сте чували, а за други сега предстои да научите. Трети пък са популярни, но защо и как са се случили – това може би е загадка за вас.

Предлагаме ви да узнаете повече за елхите, Дядо Коледа, подаръците и изобщо за празника.

1. Една от първите коледни картички в света с образа на Дядо Коледа, какъвто го познаваме, е нарисувана от американския художник Луис Пранг през далечната 1886 г.

2. Коледа започва да се празнува на 25 декември от 354 сл.Хр. по заповед на папа Либерий. Папата избрал тази дата, тъй като тя съответствала на деня, в който според римския календар се отбелязва рождението на слънцето (четири дни след зимното слънцестоене).

Снимка: Pixabay

3. В миналото на Бъдни вечер в камината или в огнището се палел специален пън, наречен „бъдник“. При някои народи той бил от ела, при други от круша, дъб или бук.

4. Първата изкуствена коледна елха е направена в Германия. Била украсена с гъши пера, боядисани в зелено.

5. Най-голямото коледно дърво в света, изработено от блокчета „Лего” е измайсторено през 2011 г. в Лондон. То било високо 10 метра и съдържало точно 600 хиляди блокчета.

Снимка: БГНЕС

6. Коледните топки по елхата са не просто играчки, а символ. Във Витлеем живеел беден художник. Когато се родило бебето Исус, той не притежавал нищо, с което да го дари. И решил да му подари своето изкуство. Застанал пред яслата и като жонгльор прехвърлил няколко топки в ръцете си. Бебето се усмихнало. Оттогава топките станали един от символите на този празник.

Снимка: Pixabay

7. Във Франция традицията повелява Дядо Коледа да оставя подаръците на децата в обувките им.

8. В Испания, по-точно в Каталуния, наред с традиционните коледни символи има и едни леко притеснителни фигурки със свалени гащи. Да, те правят точно това, което предполагате. Наричат се caganer и са характерни за тази част на страната. Няма данни как точно се е родила тази традиция, която съществува от XVIII в.

Снимка: Wikipedia

9. Австрийци и германци възроптаха срещу Дядо Коледа във вида, в който го познаваме – с червени дрехи, бяла брада и порозовели бузи. Според много от жителите на тези две страни това е образ, наложен от компания за безалкохолни напитки. Най-радикалните радетели се обединиха в желанието си да върнат славата на свети Никола, който при тях изпълнява ролята на Дядо Коледа.

Снимка: Pixabay

10. Перуанските ясли с бебето Исус не са като на други места. Те са направени сред бамбук и в ярки цветове, характерни по-скоро за тропическите страни. Причината е, че в тази част на света по това време е лято.

11. Стара легенда разказва, че сладкар намислил да почете празника, като изработи от тръстикова захар шарени бонбони. Решил бонбоните да бъдат шарени – в червено и бяло, и като извити бастунчета. Така всъщност се родили коледните захарни бастунчета. Те обаче не са точно бастунчета, а символизират буквата J – като името Исус.

Снимка: Pixabay

12. В Унгария яслите често се правят в щайга. Така плевнята, където се родило бебето Исус, може лесно да се пренася от място на място. Фигурките в нея са изработени от дърво, хартия и памук.

Снимка: Pixabay

13. Полската коледна вечеря се състои от 12 ястия – по едно за всеки от апостолите.

14. През 1223 г. в италианското село Гречо римокатолическият монах Свети Франциск от Асизи построява първата сцена в света, която пресъздава яслите с раждането на бебето Иисус.

Снимка: Pixabay

15. Традиционният италиански коледен сладкиш се нарича панетоне (panettone). Названието всъщност произлиза от Pan di Toni (хлябът на Тони). Сладкишът бил забъркан като десерт за празника на знатната италианска фамилия Сфорца (управлявала в Милано по времето на Ренесанса) и в него били използвани всички налични продукти, които имало в кухнята в момента.

Снимка: Pixabay

16. Традицията да се разменят подаръци за Коледа не е свързана с християнството, а е езическа. В далечното минало на този ден римляните почитали бога на земеделието Сатурн (Кронос при гърците). За да отбележат края на сеитбата те организирали пиршества и си разменяли дарове като жест на социалното равенство.

Снимка: Pixabay

17. В края на ноември в Швеция отварят традиционните коледни базари на открито. Там се предлагат обичайните коледни украси, занаятчийски произведения, детски играчки, но също така и традиционни десерти като шафранови кифлички (saffransbullar), джинджифилови бисквитки с канела и карамфил (pepparkakor) и греяно вино (glogg).

 

18. Най-популярната коледна песен е Jingle Bells. Написана е от Джеймс Пиърпонт и е първата коледна песен, изпята в космоса. Това е станало на 16 декември 1965 г. от астронавтите по време на космическа мисия „Джемини 6“.

Снимка: Pixabay

19. В Холандия листата на миртата са символ на коледния празник. Според традицията във всеки дом в навечерието на Коледа трябва да бъде изгорена клонка от това растение.

20. От латински praesepe (както в католическите страни наричат макета, пресъздаващ раждането на Исус) се превежда като ясла, а от италиански - като детско креватче.

21. Финландският Дядо Коледа живее в пещера, наречена Korvatunturi, което означава планинско ухо.

22. Съществата, наречени krampus, са всъщност демони, които придружават Свети Никола в немскоговорящите страни. Освен страховити, те имат задача да наказват непослушните деца.

23. Цветето euphorbia pulcherrima, по-познато като „Коледна звезда“, е родом от Мексико. Там расте под формата на храст и може да достигне височина между 2 и 4 метра.

Снимка: БГНЕС

24. Според една от многобройните статистики, 40% от играчките, които се подаряват по Коледа, се счупват до началото на месец март.

Снимка: Pixabay

25. Коледа във Филипините се нарича Паско. И продължава цели три седмици. Празникът там смесва християнски и местни традиции в едно. Филипинската Коледа започва 14 дни преди тази в останалия свят. Традиционната украса е с цветни фенери, които красят вратите.

26. Статуята на свободата в САЩ е най-големият коледен подарък, правен някога в света. Подарен е на американците от французите и тежи над 200 тона.

Снимка: Pixabay

27. Една от най-мащабните елхи в света, вписана в „Гинес“ била направена пред търговски център в Банкок. Необичайното в случая е, че става дума за елха от хора. 852 деца, облечени в зелено, кафяво и червено се построили във формата на елха. Предишният рекорд е на германци и в него участваха 672 души.

Източник: National Geographic

Ключови думи
Напишете коментар
Коментари: 2
1 Ambinia 13:16, 20 мар 23

generic 5mg cialis best price The common presentations of ocular rosacea are a watery or bloodshot appearance, foreign body sensation, burning or stinging, dryness, itching, light sensitivity, and blurred vision

2 Abanciata 10:51, 26 фев 24

Th17 cells have been implicated as the main pathological effector cell in a number of inflammatory conditions including inflammatory bowel disease and arthritis priligy over the counter usa Rizvi, Irfan; Riggs, Dale R; Jackson, Barbara J; Ng, Alex; Cunningham, Cynthia; McFadden, David W The Journal of surgical research 2006 Jun; 133 1 3 6

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама