За първите осем месеца на 2018 г. двустранният стокообмен с Германия е в размер на 5,496 млрд. евро, което е ръст от 15,1%, спрямо същия период на миналата година. Очакванията и на двете страни са през 2018 г. да се отчетат нови рекордни стойности в търговията, след постигнатите над 7 млрд. евро през 2017 г. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова по време на официалното откриване на икономически форум посветен на България „Германо-българско икономическо сътрудничество – актуални възможности и перспективи“. На събитието, което се проведе в град Потсдам участие взеха представители на над 100 компании от двете държави.
Иванова посочи още, че за периода януари – август 2018 г. износът ни за Германия също отбелязва ръст от 19.1%. и достига 2,846 млрд. евро, спрямо същия период на 2017г. „Германия е водещият външнотърговски партньор на България. За нас е важно запазването на тенденциите на ръст на двустранната търговия и разширяване на присъствието на български продукти на германския пазар“, подчерта тя.
Икономическият заместник-министър поясни, че през последните години се отчита и засилване на активността и интереса на германските компании към инвестиции в страната ни, като се реализират нови инвестиционни проекти или се разширяват вече съществуващи производствени бази, особено в автомобилостроенето и в сектори с висока добавена стойност.
По думите й доказателство за това, че немските компании се чувстват добре в България и разширяват своите инвестиции, е че през 2017 г. инвестициите от Германия са в размер на 130.7 млн. евро, а само за първото тримесечие на 2018 г. стойностите възлизат на 118.1 млн. евро. „По данни на Българската агенция за инвестиции около 30% от 100-те най-големи инвеститори в България са германски или с немско участие, изтъкна Иванова и допълни, че няма сфера, в която българо-германското икономическо сътрудничество да не бележи постижения и да не открива нови възможности за взаимодействие“.
Икономическият форум посветен на България се проведе в град Потсдам, Федерална република Германия. Представени бяха презентации на тема „България – надежден и перспективен партньор“, „Бизнес и инвестиционна дестинация България – шансове и предизвикателства за германските компании“, повишаване класификацията на служителите, подобряване на правната сигурност, както и секторите – машиностроене, електротехника, електроника, поддоставки, хранително-вкусова промишленост и здравеопазване. Участие взеха и представители на Тракия Икономическа Зона.
Добави коментар