"1943. Антология за деца" взе приза "Златен лъв" - 2018

13:00, 17 дек 18 / Култура 25 2214 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Експертното жури на Асоциация „Българска книга“ присъди престижната награда „Златен лъв“ за 2018 г. на книгата „1943. Антология за деца“ на издателска група „Просвета“ .

Отличието за най-добър издателски проект се дава за книга или поредица от книги с оригинален замисъл и с принос за българската култура, образование или наука, с впечатляващ графичен дизайн и добро полиграфическо изпълнение.

Съставители на сборника със стихове, разкази, приказки и басни са Румяна Пашалийска и Петър Величков. Автор на графичния дизайн е Бояна Павлова, редактор е Марин Гинев, а илюстрациите са на Вадим Лазаркевич, Илия Бешков, Георги Атанасов, Васил Ковачев и др.

Приемайки наградата на церемония в „Клуб 1“ в Националния дворец на културата, г-жа Пашалийска заяви:
„Тази книга е литературна археология, която възстановява един замислен, но неосъществен издателски проект на Дружеството на детските писатели през есента на 1943 г. Това е тежка, размирна година – бушува Втората световна война. Цари глад и недоимък, черна борса, социалното разслоение е много отчетливо. Точно в това време българските писатели, членове на това дружество, решават да станат посредници между тази нелека за издържане среда и да създадат един малко по-красив и по-уютен свят. Но това не се осъществява – започват бомбардировки, след това става смяната на политическата система, известна като Деветосептемврийски преврат. Писателите, участващи в тази антология, се евакуират
извън София и всичко това остава в ръкопис. Но, както казва великият Булгаков, ръкописите не горят и това не е само една величествена литературна метафора. Имахме щастието и късмета да намерим във фонда на Каралийчевия музей това, което е останало от тези ръкописи – 67 автори от общо 99 членове на дружеството.

Книгата съдържа прекрасни стихове за училището и учителите, за българската природа, за земеделския труд, за родината ни и за всичко, което вълнува детската душа. Наред с известни имена като Дора Габе, Елисавета Багряна, Петър Стубел, Асен Разцветников и Ангел Каралйчев в антологията са включени и по-малко познати автори: Змей Горянин, Яна Язова, Христина Стоянова, Вера Бояджиева-Фол. За някои от тях сведенията са оскъдни, защото след 1944 г. са преследвани от новия режим, произведенията им не се печатат в пресата, а книгите им са иззети. Днес те получават своето признание със закъснение от 75 години.

Журито, което тази години определи наградите в категорията за най-добър издателски проект, бе в състав: проф. Андреана Ефтимова, проф. Милена Кирова, проф. Иво Панов, проф. Кирил Гогов и Федя Филкова. Те избираха измежду предложения, направени от 13 издателства.

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама