Добавка, използвана за увеличаване на срока на годност и за подобряване на вкуса на продукти като бекон, колбаси и газирани напитки, може да ви докара мързел и забавен метаболизъм, предупреждават американски учени, цитирани от в. „Дейли мейл“.
Специалисти от Тексаския университет са установили в изследвания с мишки и хора неблагоприятните ефекти от прекомерния прием на фосфат – често консумирана добавка в западната диета. Смята се, че около една четвърт от възрастните приемат три пъти по-голямо количество от въпросната добавка в сравнение с препоръчителното, допълва БТА.
Резултатите от проучванията са поредните, които изтъкват необходимостта нивата на фосфати в хранителната индустрия да бъдат намалени, отбелязват учените.
В първото изследване специалистите разделили мишки на две групи. Гризачите били хранени по един и същ начин с единствената разлика, че в менюто на едната група било утроено количеството на фосфатите. Изследователите установили, че мишките, които 12 седмици били подложени на изобилстваща от фосфати диета, в края на периода прекарвали по-малко време от останалите на бягащата пътечка. При въпросните гризачи била отчетена и понижена способност да изгарят мазнини. Допълнителен анализ установил и промени в над 5000 гена с роля в преработването на мастните киселини и метаболизма.
Авторите на проучването след това изследвали ефекта от повишени фосфатни нива и физическата активност при 1600 души. В края на едноседмичен период учените стигнали до извода, че повишеното ниво на фосфатите в кръвта се свързва с понижена физическа активност.
Освен като добавка в хранителната индустрия, фосфатите се съдържат естествено и в някои храни – ядки, яйца и млечни продукти.
Експерти от британската Национална здравна служба предупреждават, че прекомерното количество фосфати в кръвта може да причини зачервяване на очите, кожен сърбеж, отслабване на костите и да повиши риска от сърдечносъдови заболявания.
Излишните фосфати в тялото се отстраняват от бъбреците, което означава, че „свръхнатоварване“ с добавката може да създаде проблем за хората с увреден орган.
Добави коментар